Горна Оряховица Предимно облачно 22°C
сряда, 24 юни 2026
Велико Търново Общество

Междуведомствена комисия ще планира и организира почистване на речните корита в община Велико Търново

  24.06.2026 08:09  
Междуведомствена комисия ще планира и организира почистване на речните корита в община Велико Търново

Междуведомствена комисия за планиране и организиране на дейности по почистване на речните легла, които се намират в урбанизираните и извън урбанизираните територии на община Велико Търново. В състава и влизат представители на Областна администрация, Областно пътно управление, Районна дирекция по горите, Басейнова дирекция, компетентни институции, Община Велико Търново, кметовете и кметските наместници. Решението бе взето след среща с кметове на кметства и кметски наместници, състояла се в Областната управа.

Основните задачи на новосформираната комисия ще бъдат огледи по населените места с намалена проводимост на речните легла, които създават рискове за населението и инфраструктурата на кметствата и наместничествата, определяне местата за почистване и укрепване на свлачищни процеси, и обезопасяване на речните корита. Комисията ще инициира превантивни дейности след като кметове и кметски наместници направят предложения за почистване на приоритетни участъци. Комисията ще включи количествено-стойности сметки, по които да се търси незабавно целево финансиране.

„Най-важна е добрата комуникация между институциите, особено между Областната администрация, която се явява като мост между държавата, общините и малките населени места, за да си помагаме, не само при кризисни ситуации, каквито преди седмици се случиха в община Велико Търново след обилните валежи, но и при иницииране на превантивни действия по почистване на замърсявания в речни легла и дерета”, обърна се към кметовете Марин Богомилов.

Управниците, които участваха в срещата, споделиха за множество проблемни участъци в стопанисваните от тях населени места и около тях. Те поискаха от областния управител съдействие за конкретни проблеми с дерета, мостове и затлачвания по протежението на реките, преминаващи през селата, които управляват.

На срещата присъстваха зам.-областният управител Петър Димитров, кметът на Килифарево Цоньо Пилев, на Дебелец - Снежана Първанова, на Пчелище Гица Лазарова, Присово Малина Попова, на Леденик Антон Кръстев, Шемшево - Кирил Ангелски, Ветринци - Надежда Маркова-Михалева и на Церова кория - Христо Кунчев.