100 г. от рождението на Горазд Чолаков се навършват утре, 4 август. За Чолаков разказва Иванка Вълева, главен експерт в Държавен архив – Велико Търново:
В Държавен архив – Велико Търново се съхранява личния фонд на юриста, общественик и краевед Горазд Йорданов Чолаков. Дарени и предадени лично от него, документите са обработени и систематизирани в 183 архивни единици. Фондът е регистриран през 2003 г. под № 1752.
Горазд Чолаков е роден на 4 авг. 1921 г. в с. Пиргово, Русенско в учителско семейство. Родителите му Йордан Чолаков и Надя Йорданова са били учители в местното училище, където получава първоначалното си образование. Завършва Държавната мъжка гимназия „Княз Борис” в Русе през 1940 г. и същата година се записва студент в юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
През 1993 г. Горазд Чолаков е признат за репресиран по политически причини за времето от 20 септ. 1944 г. до 6 май 1946 г.– това е видно от решение на Великотърновската регионална комисия за политическа и гражданска реабилитация, фондът на която се съхранява в Архива. Сключва граждански брак през 1946 г. с Кръстина Атанасова Стефанова, дъщеря на генерал-лейтенант Атанас Стефанов, командир на Четвърта армия по време на Втората световна война.
„Още като студент бях влюбен във Велико Търново и това чувство съм изпитвал цял живот” – пише в автобиографията си Горазд Чолаков и се установява трайно в любимия си град. Започва работа във Великотърновския окръжен съд, контрольор в ликвидационната служба на Сметната палата. От 1953 г. е юристконсулт в СП "Жилфонд", където работи 17 години, 10 години продължава трудовия му стаж в Районна дирекция „Български спортен тотализанор“ и 10 години в Завод за радиатори – Стражица, където се пенсионира. През 1991 г. е назначен във Временния общински изпълнителен комитет - Велико Търново, като председател на Комисията по деформациите. Член е на ръководството на Съюза на юристите.
Успоредно със служебната си дейност, Горазд Чолаков развива и активна обществена дейност: член на Българския земеделски народен съюз /БЗНС/, участва в ръководството на кварталната земеделска дружба, активен член на Отечествения фронт /ОФ/, на ръководството на читалище "Искра", на окръжното ръководство на БЗНС "Никола Петков", председател на партия "Български демократичен форум"/БДФ/, секретар на регионалния съвет на Съюза на демократичните сили /СДС/, председател на съюз "Истина" и на комитет "Родолюбие", член на Съюза на възпитаниците на Военното на Негово Величество училище, на фондации и клубове.
Туристическият деец Горазд Чолаков от 1972 г. до 1986 г. е член на бюрото на Туристическо дружество „Трапезица“ и дългогодишен председател на Комисията за пропаганда и агитация. Пише за местни и централни издания, като популяризира и отразява дейността на дружеството и туристическото движение у нас.
В знак на признание за обществената му дейност и принос за изграждането на паметника на Стефан Стамболов във Велико Търново през 1995 г. получава Грамота за заслуга от председателя на Общобългарския комитет „В. Левски”.
По инициатива на Горазд Чолаков на 3 март 2001 г. е учреден Инициативен комитет "Независимост" - Велико Търново с цел възстановяване на паметния знак "Пирамида" на крепостта Царевец, открит тържествено в деня на Независимостта на България на 22 септември 2002 г. Документите на комитета се съхраняват в Държавен архив – Велико Търново.
Освен като обществен деятел, Г. Чолаков е познат и като изследовател и краевед. Съавтор е на книгите "По хайдушките пътеки", "По пътя на освободителите от Свищов до Стара Загора" и "Начална дейност на Туристическо дружество "Трапезица". Автор е на библиографии, сборници, туристически пътеводители, научни съобщения и разработки, статии, радиопредавания, доклади и др.
Взима активно участие във връзка с развитието на Велико Търново като исторически, културен и туристически град, което се осъществява от Общонародния комитет за развитие на Велико Търново.
В богатия му фонд намират място решения на Народния съд, грамоти, доклади, отчети, статии, писма, получени пощенски картички и снимки на роднини и близки, албуми с групови и индивидуални снимки, тематични колекции от снимки на исторически събития, личности и забележителности, както и такива от служебната и обществено-политическата му дейност. Изключително интересна е колекцията от писма, обяви, дипляни по обществено-политически въпроси, устави, спомени за общественици, културни дейци и събития, както и за родословията на Никола И. Фичев и капитан първи ранг Сава Н. Иванов.
Предадените от Горазд Чолаков документи представят не само богатата му творческа и обществена дейност, но те са и едно огледало на обществено-политическия живот във Велико Търново в края на ХХ в. За активната си обществено-политическа дейност е награждаван с ордени, медали, грамоти, дипломи. През 2003 г. е удостоен от Общинския съвет с почетната награда "Велико Търново" за цялостната му обществена и родолюбива дейност, свързана с Велико Търново.
Завършва жизнения си път на 30 август 2015 г.
Иванка Вълева, главен експерт Държавен архив – Велико Търново