Северноцентралното държавно предприятие проведе съвещания по стопанисване на горите съвместно с представители на двете регионални дирекции по горите, в чиито обхвати попада предприятието. Ежегодно предприятие организира теренни съвещания, на които се дискутират маркирането и провеждането на различните видове сечи, както и въпроси, свързани с опазването и контрола на горските територии, прилагането на нови нормативни разпоредби и други актуални теми в сектора. В тях по традиция участват лесовъдският състав на предприятието и стопанствата, представители на регионалните дирекции по горите (РДГ), както и специалисти от лесозащитните станции (ЛЗС).
За стопанствата на СЦДП от областите Габрово и Велико Търново съвещанията тази година се проведоха съответно на територията на Държавно горско стопанство (ДГС) Буйновци и ДГС Горна Оряховица. В тях участие взеха лесовъди от Централното управление на СЦДП, лесовъдският състав на осем държавни горски и ловни стопанства, специалисти от ЛЗС – София и РДГ – Велико Търново.
Първото съвещание се проведе в букови гори и иглолистни култури, характерни за по-високите части на района на ДГС Буйновци. На територията на ДГС Горна Оряховица лесовъдите обсъдиха стопанисването на издънковите дъбови гори и превръщането им в семенни, както и предизвикателствата при последващото им управление. Сред основните акценти в този тип съвещания традиционно място заемат добрите практики при извеждането на различните видове сечи, отглеждането на млади насаждения и оценката на естественото възобновяване. Обсъждат се изискванията за правилно попълване на съпътстващата документация, както и конкретни казуси от ежедневната теренна работа.
31°C


--800.jpg)






