Лидерът на ДПС и парламентарната група "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски поиска спешни и решителни действия за трайно преодоляване на водната криза в страната. Това става ясно от декларация до медиите, разпространена от пресцентъра на партията.
Пеевски поиска председателят на Народното събрание Наталия Киселова да свика незабавно заседание на Комисията по околната среда и водите и предложи създаване на национален борд, в който да влизат представители на всички институции и ведомства, свързани с управлението на водните ресурси.
"Ескалиращият проблем с недостига на питейна вода за хората изисква незабавни и решителни действия от страна на държавата", отбелязва той. "Защото ако днес засегнати от водната криза са най-малко половин милион българи, потърпевши от неразрешаването на проблема с водите, ако продължи протакането, отлагането и прехвърлянето на проблема от едни на други като горещ картоф, утре застрашени ще бъдат всички."
Според Пеевски водите у нас се управляват от четири министерства, няколко второстепенни разпоредители, общини и търговски дружества, които си прехвърлят топката. Това е една от причините в България критична маса хора да нямат безпрепятствено достъп до питейна вода.
Лидерът на "ДПС - Ново начало" посочва , че трябва да се предприемат спешни действия, включително сондажи, проби за годност, нови водоизточници, почистване на водоизточници и довеждащи водопроводи до населените места, както и подмяна, ремонт и изграждане на цялата ВИК-мрежа и системите за напояване на земеделските земи и индустриални нужди.