Понеделник, 17 Юни 2024

Хандбалният „Локомотив“ е шампион на България

26.05.2024 09:47

Петър Николов, Павел Данаилов, Кристиян Йорданов, Златомир Колев, Иван Петков, Михаил Пенев, Йордан Попов, Георги Стоянов, Николай Генов, Валентин Николов, Георги Маринов, Георги Кръстев, Любен Иванов, Румен Ангелов, Божидар Симеонов, Кристиян Стратиев, Любослав Димитров, Станислав Добрев, Стелян Димов, Тодор Калчев, Димитър Георгиев с треньорския тандем Йордан Димитров и Веселин Чакмаков са златните шампиони на България.

За първи път Горна Оряховица има шампион в колективните спортове. Може би и съдбата отреди това да се случи точно сега, когато хандбалният „Локомотив” навършва 55 години. Години, през които поколения наред са полагали основите, на които днешните момчета изградиха пиедистала и положиха първата шампионска титла за клуба. Тези млади мъже имат своята славна история в младежкия хандбал. При мъжете започнаха да се състезават едва на 16-17 години. С младежки устрем, търпение и воля през годините следваха мечтата си.

Суперфиналът в хандбалната лига срещна „Локомотив“ с познатия съперник „Шумен-61”, с който спорят за лидерското място в българския хандбал през последните три години. Досега „Локо“ имаше един успех в суперфиналите, когато спечели Купата на България преди две години. Финалите за шампионската титла обаче досега печелаха шуменци.

И тази година те започнаха с победа в първия от решителните три мача за златните медали. В първия мач „локомотивци” загубиха с 28:31 (14:19). Във втория се наложиха с 30:25 (16:14) и изравниха победите 1:1. Трети мач трябваше да определи новия шампион.

В „Арена Шумен” още с първия съдийски сигнал двата отбора се хвърлиха в здрава битка за всяка топка и всяка педя от терена. Размяна на голове в двете врати поддържаше равенството до средата на полувремето 5:5, когато „железничарите” отбелязаха пет безответни гола за 5:10. Домакините до края отвърнаха с четири попадения и се прибраха на почивката при резултат 9:10. През втората част шуменци възстановиха равновесието 10:10 още с първата атака. Нови попадения изведоха гостите напред 14:16. Последна ново равенство 16:16 в 43-та минута и обрат за домакините. Точно в тези минути „локомотивци” проявиха своя шампионски дух. Подкрепяни от своята вярна публика заличиха изоставане от три гола и отново поведоха с два. Секунди преди края хандбалистите на „Шумен-61” върнаха едно попадение за крайното 23:24.

Златните медали и Купата бяха връчени от президента на Федерацията Росен Добрев.

„Посвещаваме шампионската купа на всички „локомотивци”, допринесли за славата на клуба! Аз знаех, че това златно поколение на „Локомотив” има потенциала и възможностите. Всяка година нещо малко не ни достигаше. Отдавах го на младостта на състезателите. Днес те показаха невероятен дух и шампионски манталитет. Поздравявам ги с титлата”, заяви ст. треньорът на „Локомотив” Йордан Димитров след награждаването.