Историята на изкуството може да бъде мислена като низ от свързани факти за творби, места, събития, личности. Своеобразен разказ за образите на красивото и грозното, на смисленото, на болката и страданието, на умората от битието, на крушенията на идеи и епохи.
Българската история на изкуството има свой своеобразен пантеон от автори, без чието наследство тя е непредставима. В него специално място е отредено на творчеството на Иван Милев, което е обусловено както от качествата на пластическите му търсения, така и от хода на житейските превратности – ранната кончина на художника, бързото включване на името му в историята на изкуството у нас, политическите процеси в страната.
Днес част от неговото наследство, повече от 100 акварели, гвашове, рисунки и бързи скици, както и най-големият масив от личния архив на художника – неговият дневник, поетични и драматургични опити, лична кореспонденция, се съхраняват в Художествена галерия – Казанлък. По-голямата част от всичко това е дарено от майката и брата на художника посмъртно, а сам той, само няколко месеца преди ненавременната си смърт през 1927 г., дарява на галерията един от най-големите си шедьоври – „Ахинора“ от 1925 г., творба, отдавна намерила своето подобаващо място в историята на българското изкуство.
През изминалата година се навършиха 125 години от рождението на художника Иван Милев. Във връзка с това екипът на Художествената галерия в Казанлък организира редица събития, чрез които да отбележи тази важна за Казанлък и родната история на изкуството годишнина.
Част от тези събития е и лекция във Велико Търново. Тя ще започне днес, 27 май, в 18 ч. на II етаж в „Хан Хаджи Николи“.
Входът е свободен.
Сн. организатори