Събота, 12 Юли 2025
            
Горна Оряховица Общество

На 5 октомври е последният полет на българския ас от Горна Оряховица Петър Бочев

  01.10.2022 13:34
На 5 октомври е последният полет на българския ас от Горна Оряховица Петър Бочев

На 5 октомври 1944 г. най-успешният български ас в годините на Втората световна война Петър Ангелов Бочев излита за последния си полет. На 23 октомври военните докарват запечатан цинков ковчег в Горна Оряховица и той е погребан с почести в двора на църквата „Св. Иван Рилски” в Калтинец. После за дълги години гробът и името на Бочев потъват в забрава. За летеца-герой се заговори много едва от десетина години насам. След усилията на двама краеведи – Никола Чолаков, който повдигна темата, и Михаил Михайлов, който даде идеята на Съюза на офицерите и сержантите от запаса, бе поставена надгробна плоча с малко самолетче на гроба му. Преди година плочата пострада от вандалски изстъпления на местни хлапетии, но запасните военни ремонтираха паметника и той отново е на гроба за годишнината от смъртта на летеца.

Но първият, който започва да събира информация и да пише за Петър Ангелов Бочев, е негов наследник в небето – бившият военен пилот Рашо Радков. И това става още през 80-те години на миналия век.

Никога не бях чувал за него, въпреки че се интересувах от историята на авиацията и мислех, че зная за всичките ни асове. Разбрах в случаен разговор, че това е най-успешният ни боен пилот и че сме съграждани. После пък разбрах, че за него е било забранено да се говори, разказва о.з. майор Рашо Радков от Опълченски випуск 1977 г. на Висшето военно-въздушно училище в Долна Митрополия. Чува за първи път историята на Бочев в края на 80-те, малко преди падането на комунизма и още тогава започва да събира информация. По-късно се среща със сестрата на пилота, която му разказва спомени за брат си и негови разкази за битките в небето. Събраното, най-вече наученото от нея, включва в своята книга „Трънливият път на летците от Горна Оряховица”. Миналата година по негова инициатива и с финансовата помощ на бизнесмена Николай Рашков бе поставена паметна плоча на родната къща на Бочев на ул. „Съединение” 23 на Гара Горна Оряховица.

Къщата на ул. "Съединение" 23, където е израснал Петър Бочев и семейството му

Въпреки че държи да се отбележи датата 5 октомври, когато е загинал летецът, Радков е сред тези, които вярват, че Бочев не е умрял край Крива Паланка. Тази част от историята, която почива само на слухове, също присъства в неговата книга. И всъщност не е само той, който смята, че Бочев е бил спасен от германците и дори  воювал на тяхна страна до края на войната.

„Петър Бочев беше германски възпитаник и германофил. Той еднакво мразеше американците и руснаците и признаваше само своята родина. Беше истински царски офицер, докрай верен на дълга към Царя и Отечеството. Не искаше да лети срещу своите бивши съюзници”, спомнят си съвременници. Малко преди фаталния полет дори бил поставен под домашен арест  за национал-монархическо изказване в присъствие на руски летци. На 5 октомври орлякът бил вдигнат със задача да атакува артилерийски позиции западно от Крива Паланка. Бочев бил принуден да излети. Малко по-късно самолетът му е улучен. Той успява да приземи в една царевична нива, но в този момент машината експлоадира.

Цветът на бойната ни авиация е бил обречен в тези сражения. Нашите изтребители са били подготвени за въздушни боеве високо в небето, а не за атакуване на наземни цели от малка височина. Коремите на самолетите са били абсолютно незащитени и само за два-три месеца загиват 21 летци, 30 са тежко ранени, а 32 самолета са унищожени. Не по-добре става за летците след завръщането им от фронта през декември. 20 летци, от които 5 от Горна Оряховица, са осъдени на смърт от Народния съд. Много други с години лежат по затворите.

Това вметва Радков и продължава историята на Петър Бочев, научена от сестра му. Баща му – бай Ангел, тръгнал да търси останките на сина си. Генерал Владимир Стойчев му съдействал да стигне до сваления самолет на сина си. Така и не открили следи от младия подпоручик. Дни наред обикалял фронта, но в крайна сметка не намерил сина си. Получил обаче запечатан цинков ковчег, в който били останките на  Петър Бочев, твърдели военните.

Надгробната плоча в двора на църквата в Калтинец

Петър Бочев бил толкова ярка фигура, въпреки че животът му приключил едва на 25 години, че е съвсем нормално за него да се създават легенди. Но и без тях официалната му биография е достатъчно впечатляваща. Роден е на 10 ноември 1919 г. в Крушето, където баща му бил началник гара. После цялото семейство се мести в Горна Оряховица, в къщата на „Съединение” 23. Петър завършил с отличие Първа мъжка гимназия във Велико Търново и после Висшето военно училище в София. Обучава се в Германия и от 1943 г. е в боен режим, защитавайки българското небе най-вече от американските бомбардировачи. Има признати 13 въздушни победи (споредРадков би трябвало да му се признаят 17-18), свалил е 7 самолета. Два пъти и той е бил свалян, но се е възстановявал след раняванията си и се връщал в полет. Има два ордена „За храброст” и немски Железен кръст за храброст. Посмъртно е произведен поручик.

„Той бе една изключителна личност и като летец-изстребител, и като човек. Изключителното в него беше, че сам изработи свой стил за водене на бой с противниковите бомбардировачи. Стил, характерен само за него”. И още „От всички ценни качества, които притежаваше, най-много харесвах стремежа му да избягва шаблона”. Това казват колеги на Петър Бочев, споделящи спомени десетилетия след смъртта му.

Елена ВЕЛКОВА


Ключови думи
Петър Бочев летец
Последни
Седмицата
Анкета
Ще посетите ли Празника на горнооряховския суджук?

Резултати