Неделя, 13 Юли 2025
            
Горна Оряховица Други

Легенди от авиацията: Поручик Иван Зидаров първи потапя съветска подводница и затова мизерства цял живот в Горна Оряховица

  15.10.2022 17:23
Легенди от авиацията: Поручик Иван Зидаров първи потапя съветска подводница и затова мизерства цял живот в Горна Оряховица

На 15 октомври 1941 г. е първият успех на българската авиация срещу съветските подводници в Черно море. Самолет с екипаж поручик Иван Зидаров и фелдфебел Иван Енчев потапя руска подводница някъде около нос Шабла. Това твърдят български авиатори и изследователи, като подобна вероятност се допуска и в руски източници, тъй като има изчезнала подводница в тези води по това време. Повечето съветски изследователи отричат потапянето на подводницата, но те като цяло омаловажават ролята на българската авиация в охраната на корабоплаването в Черно море по време на войната.

Категоричен привърженик на тезата, че екипажът на Иван Зидаров е потопил руската подводница, е горнооряховският летец Рашо Радков, който отделя доста място в своята книга „Трънливият път на летците от Горна Оряховица” на цялата история на ятото, което охранява морските пътища край българския бряг. Главна роля в неговия разказ заема поручик Иван Зидаров, който е родом от Пловдив, но службата го води в Горна Оряховица, където се жени и където прекарва по-голяма част от живота си. Живот доста труден до голяма степен и заради подвизите му като военен пилот по време на войната.

През август 1941 г. в България е сформирано военно ято, което трябва да осигури отбрана на военноморските конвои на Германия и нейните съюзници при прехода от Кюстенджа до Босфора. Поделението се състои от две крила - първото е базирано на летище Балчик и разполага с 5 самолета, второто е в Сарафово край Бургас с 4 самолета. Горнооряховското ято е дислоцирано в Балчик. Самолетите са чешки биплани „Летов С-328“, по-известни с прозвището си „Шмолик”. В България ги наричат „Врана”.

Задачите са много – патрулиране и ранно откриване на съветски подводници, предупреждаване на корабите за евентуална атака, атакуване на подводниците, спасителни мисии и т.н По същото време съветските подводници не само атакуват немски кораби, но нападат и български товарни съдове. Използвани са и за доставяне на подривни групи, като най-известната е тази на Цвятко Радойнов.

Опитите на българските „Врани” да потопят подводница са неуспешни до 15 октомври 1941 г. В 10:50 сутринта самолетът на Зидаров открива подводна лодка, която преследва конвой и атакува, когато подводницата изплува за пуск на торпедата. Прицелването на Иван Енчев е безупречно и две бомби падат на палубата, а Зидаров с картечниците прошива корпуса. Избухва пожар, който е видян от корабите в конвоя. При следващата атака са пуснати останалите 4 бомби, лодката потъва и се скрива от погледа. Самолетът продължава да кръжи още дълго над мястото на потъването, търсейки следи за своята победа. Маслено петно обаче така и не се появява и на другия ден. Въпреки че няма категорични доказателства, се приема, че подводницата е потопена точно от атаката на Зидаров. Това разказва Рашо Радков, а същата история споделят и други изследователи на авиационната история.

Факт е, че Иван Зидаров и Иван Енчев получават немски ордени за храброст „Железен кръст” II степен с „Железен орел”. Медалите на Зидаров обаче отиват в тоалетната, където ги изхвърля съпругата му Бушка, когато започват да го преследват комунистите няколко години по-късно.

През септември 1944 г. ятото е пребазирано от Балчик на летище Поликраище. Там ги сварва 9 септември и установяването на комунистическата власт. Офицерите са арестувани, но заповед на министъра на войната ги освобождава и праща на фронта, този път да се бият срещу бившите си съюзници германците. Връщат се в края на годината, дали немалко скъпи жертви. Продължават да гинат и у дома, но вече от своите. Летци са съдени и осъдени от Народния съд, някои са убити преди въобще да стигнат до съда.

Зидаров също е преследван. Той отрича да е участвал в потопяването на съветски подводници. И като че ли му се разминава. Но така и не успява да се задържи никъде на работа. Уволнен е от авиацията и се хваща в малка печатница на роднини, тя обаче е национализирана и затворена. Захваща се с всякаква работа, но никъде не го държат дълго. Междувременно пък се занимава с футбол като треньор. На доброволни начала работи с деца от пансион за сираци, бил е треньор на тогавашните отбори „Торпедо” и „Динамо”. Постоянното търсене на работа се допълва и от заболяване, което го обездвижва за две години. Успява да проходи, но вече не може да работи. През всичките тези години жена му Бушка е до него и издържа и двамата, когато се наложи, със заплатата си на продавачка. Иван Зидаров умира след 11-годишно боледуване на 26 февруари 1995 г.

По книгата „Трънливият път на летците от Горна Оряховица” на Рашо Радков


Ключови думи
Иван Зидаров летец
Последни
Седмицата
Анкета
Ще посетите ли Празника на горнооряховския суджук?

Резултати