Събота, 12 Юли 2025
            
Горна Оряховица Общество

Паметна плоча напомня в Горна Оряховица за нейния най-голям въздушен ас

  15.06.2021 14:03
Паметна плоча напомня в Горна Оряховица за нейния най-голям въздушен ас

Паметна плоча на летеца Петър Бочев бе открита днес в Алеята на българския воин в Горна Оряховица. Възпоменателния знак е поставен от Общината по инициатива на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. Откриването й беше поредното признание за въздушния ас, започнато от Никола Чолаков, който пръв припомни за подвига му и продължено от Почетния гражданин и краевед Мишо Михайлов. Първо беше обновено последното земно жилище на пилота, който почива в двора на църквата в Калтинец. След това една улица в квартал „Пролет” бе назована на името на Петър Бочев, а сега идва и откриването на паметната плоча, която намери място до възпоменателните знаци на воините от Горна Оряховица, загинали при служба след големите войни.

Петър Бочев е един от двамата въздушни асове наред със Стоян Стоянов. Само те двамата имат по 5 свалени вражески самолета. Поручик Бочев е най-резултатния пилот в историята на българската бойна авиация, като от 10 боя има 13 победи.
Паметната плоча бе открита от кмета на Общината инж. Добромир Добрев и от председателя на общинската структура на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва подп. Цветан Цветков.
Българският „ас на асовете“, както наричат поручик Петър Бочев е роден на 19 ноември 1920 г. в с. Крушето. Възпитаник на 61-ви випуск на Военното на Негово Величество Училище, което завършва с отличие.
Първата победа над американска летяща крепост е негова. На 1 август 1943 година по време на операция Приливна вълна Бочев заедно със своя „Месершмит Bf109 G-2“ излита срещу завръщащите се от бомбардиране на нефтените рафинерии край Плоещ американски бомбардировачи. Първи сваля самолет „B-24 Liberator“ над София. На 17 август същата година на церемония в двореца цар Борис III лично му връчва орден „За храброст“, като при награждаването му казва, че това е първият орден, който връчва с ръката си като монарх, връчените от него ордени на бойното поле през Първата световна война са били в качеството му на престолонаследник. За същата победа германското съюзническо командване награждава Петър Бочев със „Железен кръст ІІ клас с лента“.
На 23 ноември 1943 година води и най-големият въздушен бой в историята на българската авиация при Перник и Брезник. На 5 октомври подпоручик Бочев с 3/6 изтребителен орляк под командването на капитан Кръстю Атанасов излита с цел да разузнава моторизирана германска колона и артилерийски позиции по пътя Крива паланка – Куманово. Самолетът на Бочев е улучен, той успява да кацне, но последва взрив. Загива със смъртта на храбрите, ненавършил 25 години. Посмъртно е произведен в чин поручик. Петър Бочев е погребан в двора на църквата „Св. Иван Рилски“ в горнооряховския кв. „Калтинец“.

Пред паметната плоча на поручик Петър Бочев бяха поднесени цветя от Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, от кмета на Общината инж. Добромир Добрев, от СУ „Георги Измирлиев“, от земляци на въздушния ас от с. Крушето, от представители на политически партии, патриотични организации, граждани. В церемонията участваха и много ученици, които взеха своя урок по история и родолюбие.

Вечна да е паметта и святото дело на нашия съгражданин и герой летеца Петър Бочев. Дълбок поклон и пред нашия колега майор Валентин Терзиев, загинал наскоро при изпълнение на бойна задача в мирно време, каза в края на кратката церемония председателят на Съюза на запасните офицери подп. Цветан Цветков.


Ключови думи
Петър Бочев паметна плоча Съюз на запасните офицери
Последни
Седмицата
Анкета
Ще посетите ли Празника на горнооряховския суджук?

Резултати