Вторник, 13 Май 2025
            
Горна Оряховица Други

Проф. Евгени Дюкенджиев написа първия учебник по протезиране у нас

  23.05.2021 06:32
Проф. Евгени Дюкенджиев написа първия учебник по протезиране у нас

Проф. Евгени Дюкенджиев изпълни една поръка, възложена му от негови ученици по време на честването на 70-годишния му юбилей миналата година, и е готов с първия у нас учебник по протезиране и ортезиране на човека. Учебникът все още е само в електронен вид и в няколко размножени от автора копия, но ще може да се ползва от всички, имащи нужда от основите на тази широкообхватна наука. А това са не само бъдещите студенти в новата специалност „Ортопедичен техник” в Медицинския колеж на Тракийския университет, на които ще преподава проф. Дюкенджиев. Основите на протезирането би трябвало да се преподават и на всички бъдещи медици, тъй като постиженията на науката са толкова напреднали, че на практика обхващат всички човешки органи и системи.

Свидетелства за протезиране има още в древния Египет, но в следващите хилядолетия то се е развивало фрагментарно и предимно механично. Първите протези са естествено за заместване на липсващи крайници и много хора продължават да мислят, че протезирането стига до тук. Всъщност в модерните времена учените моделират и успяват да създават „резервни части” за почти всеки човешки орган. Най-масово се прилага смяната на стави, милиони хора вече живеят с нови тазобедрени стави. Гръдните импланти са вид протеза и за някои тя не е просто разкрасяване, а необходимост след тежко лечение. И това са само две от най-масово познатите приложения на протезирането. Учените създават нови кръвоносни съдове, апарати за изкуствен бял дроб, система за изкуствено сърце, хемодиализата е в този списък с изкуствения бъбрек. Десетки ендо и екзопротези се създават всеки ден и наистина човешкото тяло може да разчита на все повече резервни части. А то това всъщност е в основите на протезирането, разказва проф. Дюкенджиев.

Учебникът е писан в продължение на 20 години. Започнат е в Латвия, където горнооряховчанинът беше професор по бионика в Рижкия технически университет. Затова е писан на руски и предстои да се направи превод на български. Основният ми мотив беше да помогна на младите хора, които ще изучават ортопедичната техника. Според мен е задължително те да имат панорамен поглед върху науката, а след това да се съсредоточат върху конкретна област, където ще специализират. Би било полезно курс по протезиране да имат и студентите в Медицинските университети, тъй като науките са свързани и взаимно се допълват, обяснява проф. Евгени Дюкенджиев.

Елена ВЕЛКОВА

Сн. архив RegNews


Ключови думи
проф. Евгени Дюкенджиев протезиране
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати