Неделя, 02 Oct 2022
            
Общество

Слаби добиви и ниско качество донесе Жътва 2018

  22.07.2018 09:25
Слаби добиви и ниско качество донесе Жътва 2018

След една много добра за зърнопроизводителите 2017 г. новата жътвена кампания приключва с доста главоболия на земеделците. По-слаби добиви и което е още по-лошо – ниско качество, тормозят всички в бранша. Причината са закъснелите дъждове това лято, които започнаха малко преди да започне и жътвата. Това доведе до компрометирането на цели блокове, като особено пострада пшеницата.
В крайна сметка добивите са с около 20 - 30 % по-ниски от миналата година. И голяма част от зърното е с ниско качество, което автоматично го прави трудно продаваемо дори за фураж.
Все пак нищо необичайно не се е случило и за голяма криза, която да оскъпи драстично хляба, не може да се говори. Вярно, годината е лоша, но сме преживявали и по-тежки ситуации. Особено пък що се отнася до хляба не виждам защо трябва да се притесняват хората. Цената му не се определя само от цената на брашното, а и нашият пазар зависи повече от международните цени, не толкова от ситуацията в самата България, обясни земеделският производител от Поликраище Румен Тодоранов.
Още не се знае как ще се развият нещата при големите производители като Русия и Украйна, които до голяма степен определят цените на международните зърнени борси. Жътвата там започва по-късно. Очакванията са за по-слаба реколта от миналата година, но все още е рано за генерални заключения.
Факт е обаче, че добивите тази година в Горнооряховско са поне с 20 % по-слаби от миналогодишните. Ечемикът се представя сравнително добре. При почти напълно приключила жътва средните добиви са около 500 килограма. Миналата година са били 545 кг от декар. Данните са според това, което самите производители заявяват в Земеделската служба и е възможно да не отговарят напълно на реалността, но все пак ориентират в ситуацията.
И докато жътвата на ечемика почти изпревари дъждовете и не се повлия толкова от неподходящото време, пшеницата пострада сериозно. Около 30 % от площите са силно пострадали и качеството им е много ниско, коментира Румен Тодоранов на база разговори с колеги. Според него средните добиви в региона се движат около 400 кг от декар, което е доста ниско ниво. Има и много добри масиви с по 800 кг/ дка добив, но има и такива от които са прибрани 180-200 кг, споделя земеделецът.
Според данните от Земеделската служба при около 80 % рекултирани площи, добивите са около 500 кг от декар. Миналата година са били малко над 600 кг. По-сериозен е проблемът с качеството на зърното, което е лошо. Има региони, в които колегите споделят, че 20 % от зърното е покълнало. Това е много и е притеснително. Такова зърно никой не го иска, казва Тодоранов.
От това пък следва и трудна търговия на този етап. Търговците изчакват, лошото качество ги притеснява и много земеделци се оплакват, че са им върнали товари от корабите заради лоши показатели на зърното. За добра пшеница в момента се правят сделки на около 30 стотинки на килограм, но още е рано да се прогнозира накъде ще вървят цените.
Аз лично очаквам сериозно раздвижване на цените едва в началото на другата година. Евентуално януари – февруари може би ще са около 35 ст. Предполагам, че тази година маржът между хлебната и фуражната пшеница ще се отвори. В последните години разликата в цените им беше малка. Но дори и да се случи това, не виждам причини да се притесняваме за хляба. Хляб ще има. В крайна сметка топката винаги остава в нас и загубите са за производителите, коментира Румен Тодоранов.
Елена ВЕЛКОВА
 


Ключови думи
жътва Румен Тодоранов пщеница
0 Коментари
Последни
Седмицата
Анкета
Спазвате ли трите Д - дистанция, дезинфекция, дисциплина?

Резултати