Първи по рода си Празник на живата вода и билките се проведе във великотърновското село Леденик. Инициативата и идеята са на Народно читалище „Поука – 1920“ - с. Леденик, а в празничната програма участваха над 20 фолклорни групи от различни читалища в общината.
Още рано сутринта на входа към чешмата жени сплетоха арка с различни цветя и билки, своеобразен Еньовски венец, през който посетителите преминаха за здраве и си направиха снимки за спомен. Имаше и курбан за здраве - рибена чорба, а отец Илия отслужи водосвет. Програма започна с изпълнение на талантливи фолклорни певици и певци от Женската певческа група и танцовия състав към читалището „Поука - 1920“, след което доц. Миглена Петкова от Регионалния исторически музей във Велико Търново разказа за билките и традициите. Имаше и кулинарен конкурс, като за всички участници бяха предвидени награди от спонсорите. Сред гостите бяха областният управител Марин Богомилов, заместникът му Петър Димитров и народният представител от Великотърновски регион Диана Димитрова.
Групите, изпълнителите и кулинарните участници получиха грамоти за участие в различните инициативи по време на празника.
23°C









