Съставите, участници в 19-я Международен фолклорен фестивал „Раховче”, гостуваха в Община Горна Оряховица. Представителите на Румъния, Словакия, Турция и България бяха посрещнати в Зала №1 от заместник-кмета Петя Иванова. На срещата присъстваха и представители на отдел „Образование, култура, младежки дейности и спорт“.
Днес нашият град отваря вратите си за красотата, ритъма и духа на три забележителни култури. Фолклорът е мостът, който свързва миналото, настоящето и бъдещето на нашите народи. Музиката и танцът нямат граници и не се нуждаят от превод. Вече 19 години „Раховче“ утвърждава приятелството и взаимното уважение между народите ни, приветства гостите Петя Иванова и им пожела аплодисментите на горнооряховската публика да останат завинаги в сърцата им.
След приветствието, домакини и гости пристъпиха към традиционната размяна на подаръци.
По традиция заместник-кметът Петя Иванова получи от председателя на НЧ „Братя Грънчарови - 2002” Иван Иванов купата, символ на фолклорните фестивали „Раховче“, организирани от читалището.
Благодаря на нашите приятели от Румъния, Словакия и Турция, че са наши гости. Благодаря и на Община Горна Оряховица, която винаги се е отнасяла с уважение и подкрепа към фестивалите „Раховче“, затова и получава първата награда, каза Иван Иванов при връчване на купата. Респект и уважение към вашия труд и затова, че ни давате възможност да се наслаждаваме на прекрасния фолклор и танцовото изкуство, каза заместник-кметът Петя Иванова.
В края на срещата по традиция домакини и гости запечатаха визитата в Община Горна Оряховица с обща снимка за спомен.
19-то издание на Международния фолклорен фестивал „Раховче” започна снощи с дефиле на участниците. Домакин на фестивала е НЧ „Братя Грънчарови - 2002”. На площад „Георги Измирлиев“ пред горнооряховчани танцуваха фолклорни танцови групи от Румъния, Словакия, Турция и домакините от Детска фолклорна студия „Раховче“. На импровизираната сцена пред Изложбени зали „Недялко Каранешев” групите направиха кратко представяне на репертоара си.
По-късно на сцената на НЧ „Братя Грънчарови-2002” се състоя и официалното откриване на 19-яМеждународен фолклорен фестивал и на 21-я Национален детски фестивал на изкуствата. Честта да открие двата танцови форума имаше заместник-кметът Петя Иванова.
Близо 1000 участници се представят в рамките на 19-я Международен фолклорен фестивал и 21-я Детски фестивал на изкуствата „Раховче“. Освен гостите от Румъния, Словакия, Турция, както и домакините от Горна Оряховица, на сцената на читалището ще излязат изпълнители Белослав, Бяла черква, Варна, Велико Търново, Габрово, Дебелец, Елена, Лясковец, Поликраище, Попово, Първомайци и др.
Изпълненията на съставите участници в Детския фестивал „Раховче“ ще започват от 19.00 ч., а от 20.00 ч. е участието на танцьорите от Международния фестивал.
Гала концертът на участниците и закриването на двата фестивала ще се състои на 27 юни от 20.00 ч. на сцената на Летния театър.
Всички фестивални вечери са с вход свободен за публиката.
Двата танцови форума се провежда с финансовата подкрепа на Община Горна Оряховица.
28°C


--700.jpg)


