Горна Оряховица Слънчево 32°C
понеделник, 22 юни 2026
Велико Търново Общество

„Кроношпан“ влиза в дневния ред на НС

  22.06.2026 15:18  
„Кроношпан“ влиза в дневния ред на НС

Народни представители от Великотърновска област искат да знаят повече за дейността на „Кроношпан“. На следващото редовно заседание на Народното събрание те ще отправят въпрос към министъра на околната среда и водите по темата. Това стана ясно, след като днес депутати от „Прогресивна България“ се срещнаха с областния управител Марин Богомилов.

Те обсъдиха ситуацията след възобновяването на производството на плочи от дървесни частици в предприятието „Кроношпан“. Темата продължава да предизвиква сериозен обществен интерес заради многобройните сигнали на граждани, свързани с качеството на атмосферния въздух в района.

Първата стъпка, която ще предприемат депутатите е да се инициира проверка и да бъдат проследени институционалните пропуски (ако има такива) още от ситуирането на завода за дървообработване край Велико Търново. Народните представители ще настояват за извършване на цялостна проверка и изясняване на всички обстоятелства, свързани с контрола върху дейността на предприятието и изпълнението на екологичните изисквания през годините.

Предстои по време на парламентарен контрол да бъде отправен въпрос към министъра на околната среда и водите д-р инж. Росица Карамфилова-Благова относно етапа на реализация на инвестицията за нови пречиствателни съоръжения и филтри, обявена от предприятието за периода 2026–2027 г. на стойност около 20 млн. лева, както и относно механизмите за проследяване и контрол върху изпълнението на тези ангажименти.

Припомняме, че в началото на годината съоръжения на предприятието бяха временно спрени от експлоатация след действия на Регионалната инспекция по околната среда и водите, предприети вследствие на множество сигнали от граждани.

По време на срещата с областния управител Марин Богомилов и заместник областния управител Петър Димитров бе обсъдена и темата за планираната фотоволтаична централа в района на община Сухиндол – инвестиционен проект на стойност над 400 млн. евро. Народните представители заявиха готовност да съдействат за организирането на среща с местната власт и гражданите с цел изясняване на всички въпроси, свързани с проекта и неговото въздействие върху региона.

В срещата участваха народните представители Александър Узунов, Валентин Гечевски и Диана Димитрова.

 


Последни новини

Анкета

Съгласни ли сте горнооряховската МБАЛ "Св. Иван Рилски" да бъде включена в плана за приватизация?


Резултати