Пълни подробности как протича реформата в железницата получи от министъра на транспорта Гроздан Караджов народният представител Димитър Николов. Николов му зададе парламентарен въпрос, след като представители на сектора потърсиха допълнителни разяснения по темата.
Основната цел на реформата е либерализация на сектора и въвеждане на конкурентна среда чрез разделяне на обществената услуга между три различни оператори, вместо възлагането ѝ на един превозвач - досегашната практика с „БДЖ - Пътнически превози“. По-важният повод обаче е притеснението, което промяната буди у редовите железничари, обясни Димитър Николов.
Провеждани са обществени обсъждания с лицензираните оператори, с профсъюзите, с широк формат заинтересовани. Положихме максимални усилия да обясним какви са намеренията на Министерството на транспорта и съобщенията за подтикване на конкуренцията. Въпреки че по закон конкуренцията в България е възможна от 6 г. насам, виждате, че няма нито един нов частен оператор, който да предлага на търговски принцип нови линии по определени дестинации. Ето защо Европейската комисия в Плана за възстановяване и устойчивост е заложила една допълнителна мярка – да се дадат част от субсидираните и сега сегменти на оператори, които биха желали да получават субсидия и да изпълняват и редовните линии с цел появявайки се частни оператори на пазара, те евентуално след това да придобият желание да развиват и на търговски принцип нови линии с нови подвижни състави. Ясно е, че когато става дума за разделяне на дейност, за която се полага субсидия, това не е конкуренция. Конкуренцията е там, където се предлагат услуги на търговски принцип. Затова стъпката е да се подтикнат няколко оператора в по-малък регионален мащаб да започнат с това, че ще им се дадат субсидии, обясни Гроздан Караджов.
Ремонтът и поддръжката на част от влаковете ще се извършват от производителите, които тепърва ще внесат в България закупените състави, а за всички останали ще си бъдат пак „Пътнически превози“. Екипировката и почистването на влаковете ще се прави в екипировъчните бази, които и в момента са в тези райони, но от превозвача, избран да извърши дейностите там, допълни Караджов в отговор на друга част от въпроса на Николов - как точно ще се извършват дейността по отношение почистване, екипиране и ремонт, тъй като до момента тя се намира в структурата на „БДЖ – ПП“ ЕООД.
При следващи свои срещи с железничари, Николов ще ги запознае и с допълнителната информация, предоставена от ресорния министър.