Зачестяват случаите на външен отит – възпаление на външния слухов канал, отчитат в УНГ-отделението на МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица. Това заболяване на ухото е характерно и силно изразено през летния сезон, когато населението ползва различни водоеми- басейни, реки, язовири, море.
Външният отит или otitis externa обикновено се провокира, ако е налице микронараняване на канала на ухото от клечка с памук, нокти или външно тяло, последвано от контакт с вода. В наранения слухов канал влиза вода от водоем, която съдържа микроорганизми и в рамките на два-три дена външният слухов канал се възпалява. Клиничната картина включва характерна болка, скованост на цялата околоушна област, затваряне на канала, намаляване на слуха. Болката се проявява предимно през нощта, има заглъхване на ухото и цялата околоушна област, както и изтръпване, обяснява д-р Стоян Стоянов, дм, началник на УНГ- отделението в болницата. Той допълва, че лечението на заболяването е продължително и задължително трябва да е назначено от компетентен специалист с опит.
Това не е инфекциозно, заразно или животозастрашаващо състояние, но е неприятно и болезнено. В никакъв случай не трябва да се провежда самолечение с популярните капки за уши с обезболяващ ефект, които масово се използват от населението, не трябва канала да се третира с клечки за уши. Много е важно да няма никаква интерференция – нарушаване целостта на лигавицата на ушния канал. Лечението е дълго, упорито и продължава поне една седмица, посочва още д-р Стоянов.
Закаляването на организма, което се препоръчва през лятото – слънце, въздух, море, планина, е много важно за хората от всяка една възраст, но през това време не трябва да се дразни канала на ухото – да се чеше и човърка, за да не се наранява лигавицата и да не доведе до усложнение. Плувната шапка също не може да предпази ухото от възпаление, ако то е било наранено преди това, заключва д-р Стоянов.