За първи път в Мраморната зала на Народното събрание бяха представени археологически находки от разкопки и проучвания на Регионалния исторически музей във Велико Търново. Изложба „Археологията във Велико Търново. Последни открития“ се реализира от доц. д-р Евгени Дерменджиев и специалисти от отдел „Археология“ и Лабораторията за консервация и реставрация на Регионален исторически музей – Велико Търново, по инициатива на народните представители проф. Костадин Ангелов и Димитър Николов, със съдействието на председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова.
Изложбата представя повече от 50 репрезентативни находки от археологически разкопки, извършени през последните пет години. За пръв път в София се показват открити от д-р Калин Чакъров в некрополи от римската епоха при Лясковец, Павликени и с. Нова Върбовка златни накити, сребърно огледало с релефна митологична сцена, втория известен в римския свят съд от щраусово яйце. От пивница в средновековната столица Търновград произхожда трапезен сервиз съдове за вино, открит от археолога Илиян Петракиев.
Културните ценности са реставрирани в пълния си блясък благодарение на високия професионализъм на екипа в Лабораторията за консервация и реставрация, ръководена от доц. д-р Пламен Събев.
Днес в Народното събрание се говори повече за археологията на Велико Търново и региона, отколкото за дебатите от последния безмислен вот на недоверие. Като народни представители на област Велико Търново, с колегата проф. Ангелов положихме усилия тази изложба да напусне музей „Учредително събрание“ и да бъде експонирана в сградата на действащото Народно събрание. Оказа се най-сложната като логистика и обезпечаване. Благодарим на инж. Станислав Василев, който пое от свое име застраховката на това културно наследство, сподели Димитър Николов.
Велико Търново има специално значение в културната ни памет не само заради статута си на историческа и духовна столица на България. И това не е само една луксозна опаковка на това безценно културно и историческо наследство - в старопрестолния град всеки камък ни нашепва история. Като човек, емоционално и всякак свързан с Велико Търново, благодаря на Министерски съвет, че отпусна близо половин милион за два изключително значими обекта - историческия хълм Трапезица и античния римски град Никополис ад Иструм. Археологията е с добавена стойност както за историческата ни памет, така и за българската икономика, допълни народният представител.