Д-р Ангел Ангелов от Неврологичното отделение на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ беше част от групата ръководители на болници от областта, които преди месец посетиха Китай по покана на Институт „Конфуций“ и Министерство на икономиката на Китай. Д-р Ангелов представлява великотърновската болница от името на изпълнителния директор д-р Даниел Илиев, който не успя да се включи в пътуването заради други ангажименти. Целта на визитата беше българските лекари да се запознаят с китайската здравната система и да почерпят практически опит.
И в здравеопазването, както и във всичко останало, Китай е една от най-бързо развиващите се държави. Така, ако у нас все още навлизането на изкуствен интелект поражда хиляди въпроси, как ще се промени животът ни и дали ще измести нуждата от човешки ум в някои професии, там AI все повече навлиза реално в ежедневието, но не, за да измести хората, а за да бъде в тяхна помощ.
„Примерно сега там цитонамазки при пациентки, които имат съмнения и са преминали преглед за човешки папилома вирус, резултатът им се разчита от AI. Веднага се снима снимката и вместо да я гледа патоанатом, AI за няма и 2 секунди ти дава отговор има или няма нещо на този препарат. Предстои може би в най-скоро време да започнат рентгенови снимки, както от скенери, резонанси също да ги разчитат по този начин. Човешкият фактор не може да бъде изключен, но когато технологично се направи една селекция и предварително излязат някакви резултати, тогава на човек може много по-бързо да му се заостри вниманието“, разказва неврологът.
В здравната система на Китай, изкуственият интелект вече успешно се използва и за улеснение на пациентите още на входа на болниците, където са поставени машини, чрез които всеки може за минути да се чекира сам, да си направи триаж и да бъде прегледан от точен специалист.
„Тези машини изглеждат като банкомати, на които можеш сам да се чекираш, отбелязвайки какво те боли, как те боли, осигурен ли си и т.н. и да бъдеш приет и прегледан от съответния специалист. Един такъв триаж би помогнал да се избегне ненужното чакане“, пояснява д-р Ангелов.
Според д-р Ангел Ангелов една от основните практики, които българската здравна система има спешна нужда да внедри е използването на т.нар. диагностично-свързани групи.
„Ние се опитахме да им обясним какво представлява клиничната пътека при нас, но те не успяха да го разберат. Причината е, че в диагностично-свързаните групи няма такова грубо рамкиране, т.е. даване на някакви пари за някакво заболяване, а ти ако си повече болен от това, което върви като средства по тази пътека, няма от къде да дойдат тези пари. Ако ти си болен за 2 000 лв., а здравната каса плаща 1 000 лв., няма от къде да се покрият останалите средства. Докато там всички тези неща са остойностени и се покриват от тяхната здравна система. В тези диагностично – свързани групи е остойностяването и на лекарския труд, остойностяването на терапевтичните процедури, отделно комуналните разходи ги поема държавата “, разяснява специалистът.
Другото, с което от години изоставаме е въвеждането на електронна здравна карта. В Китай, както и в много други държави по света, това успешно се използва от години и носи огромно улеснение, когато човек постъпи в болница. Всяка електронна здравна карта съдържа четящо устройство, така отивайки в болница, независимо коя, има универсално четящо устройство, в което поставяш тази карта, оттам името ти попада в системата на болницата, може да ти се назначат лекарства, преглед, скенер, да бъдеш приет и т.н.
По време на посещението си в Китай, българските лекари посетиха град Янтай, където в момента се строи град на бъдещето.
„В Янтай се изгражда ядрен Център за нуклеарна медицина, генетика, биотехнологии и го изграждат като малък град на бъдещето. В него градят в момента жилища за млади хора, които да живеят там, да работят. Идеята е този град да бъде създаден за млади учени. Една от основните цели на този център ще бъзе борбата с рака, като основна задача е ранното му разпознаване, дори на генетично ниво да бъдат атакувани раковите клетки и унищожавани предсърдно с помощта на новите технологии, нуклеарна медицина“, споделя впечатленията си д-р Ангел Ангелов.
Едно от нещата, които правят най-силно впечатление на българската група при посещението на болници в Китай е това, че там във лечебните заведения, който посещават има създадени музеи, в които присъства историята на болницата, нейното създаване, запазени стари неща от медицинската практика, които са се ползвали.
„Това показва, че поколенията стъпват на базата на опита, уважават миналото си, надграждат в бъдещето“, подчертава д-р Ангелов и допълва,че това е още един пример, който може да почерпим от Китай.