Кръгла маса с участието на историци и общественици ще бъде организирана във Велико Търново в началото на месец юли 2025 година. Поводът е 30-годишнината от изграждането на паметника на Стефан Стамболов в духовната и историческа столица на България, както и 130 години от трагичната смърт на видния политик и държавник.
Организатор на събитието е Общинският комитет "Васил Левски" с подкрепата на Община Велико Търново, Сдружение „Велико Търново – историческа и духовна столица на България” и неправителствени организации.
По време на историческата дискусия проф. Димитър Иванов ще представи доклад на тема „Деветдесетте години на ХХ век - подходящото историческо време за паметници на Стамболов”. Ще бъде обсъдено проектирането и изграждането на паметника от арх. Лалев, а за не толкова известни и любопитни моменти от самото откриване на първия в страната монумент на Стамболов ще разкаже тогавашният председател на Общински комитет „Васил Левски“ Георги Стефанов. Ще бъдат показани и откъси от документален филма за паметника от Румен Петров, председател на Комитета.
Организаторите и участниците в кръглата маса, общественици и граждани ще поднесат венци и цветя в знак на признателност пред паметника на Стамболов на Самоводската чаршия.
„В топлата лятна вечер на 6 юли 1995 г. ограниченото пространство на Самоводската чаршия във Велико Търново беше изпълнено до краен предел от великотърновци, депутати, политици и държавници, от прожектори, телевизионни камери и микрофони. Старопрестолният град за пореден път беше фокусирал вниманието на цялата нация. След дълги години на мълчание, на отрицание и на противоречиви оценки, признателна България ентусиазирано, дори еуфорично, отдаваше почит на един от най-големите си политици и държавници от края на 19 век.
В 20 часа президента на България Жельо Желев откри фигурален паметник на Стефан Стамболов в родния му град и това беше неговият първи паметник”, разказва Георги Стефанов.
Той припомня многогодишната история за издигане на монументален паметник на Стефан Стамболов, която започва още през 1903 година. Девет десетилетия по-късно, на 21 май 1993 година, по инициатива на Общобългарския и на Общинския комитети „Васил Левски“ е учреден Национален инициативен комитет (НИК) за построяване паметник на Стефан Стамболов. Следва активна и многопосочна работа за популяризиране на тази идея, за координиране и организиране действията на граждани и организации, и преди всичко за разгръщане на мащабна дарителска кампания за набиране на необходимите финансови средства. Великотърновският общински съвет определя мястото за построяване на паметника – в началото на Самоводската чаршия, до ул. „Стефан Стамболов“, в квартала, където се предполага, че е била родната му къща.
Обявен е явен национален конкурс за идеен проект на фигурален паметник и през януари 1994 г., 11-членно жури класира на първо място проекта на великотърновския творчески екип доц. Ненко Маров и арх. Лъчезар Лалев.
Събирането на средствата става след организиране на безпрецедентна дарителска кампания, в която се включват граждани, фирми, организации, медии, институции, депутати и политици. Организирани са благотворителни коктейли с участието на президента Жельо Желев и зам- председателя на Народното събрание Благовест Сендов. Събрани са близо 2,7 млн. лева по тогавашния курс. Тези средства са достатъчни да покрият всички разходи, без да се ползва нито лев от държавни или общински средства. Дарителите са 158 физически и юридически лица, като сред най-активните са д-р Петър Аладжов от Мюнхен, НДФ „13 века България”, Сдружение на индустриалците в град Севлиево и други.
Паметникът е тържествено открит на 6 юли 1995 – сто години след трагичната смърт на Стамболов, а церемонията се предава директно по националната телевизия и националното радио. Домакини бяхме кметът на Общината инж. Петко Георгиев и аз, в качеството ми на председател на ВТОбС, спомня си още Георги Стефанов.
На 5 юли 1996 година Общинският комитет „Васил Левски“ официално дарява паметника на Стефан Стамболов на Община Велико Търново.
сн. Община Велико Търново и ДА - Велико Търново