В първата половина на XX век е бил Ден на цветята и пролетта и горнооряховчани са го използвали, за да правят излети и пикници в околностите – най-вече на Сюлейман чешма под днешната хижа „Божур“ или край Янтра. На снимка (1) от 1 май 1925 г. са деца от IV отделение на излет.
В същото време, още в началото на 20-те години на века, започва да се отбелязва и като ден на трудещите се и на работническата солидарност. Старите снимки свидетелстват за голям митинг в първия ден на месец май през 1919 г., на който оратор е Панайот Цвикев (сн. 2).
Следващата снимка (сн. 3), която ви показваме, е от първия Първомайски празник след 9 септември 1944 г. Още на 1 май 1945 г. празникът е институционализиран и вече е такъв, какъвто беше всеки празник през социализма – маршируване на трудови колективи, училища и т.н. На следващия кадър е манифестацията от 1 май 1955 г. (сн. 4)
На снимките от 1 май 1971 г. (сн. 5, 6) вече се вижда променящият се център, а на тези от 1984 г. (сн. 7, от съвременния площад липсва само сградата на Общината, която е в процес на строеж. По това време традицията след Първомайската манифестация беше потокът от хора да се източи към ресторант „Първи май“, където се ядяха кебапчета или мешана скара./ източник на текст и снимки – Исторически музей – Горна Оряховица