146 брака са сключили горнооряховчани през миналата година. Това е направо бум в сравнение с 2020 г., когато бракосъчетанията са били само 110 и на практика почти се възстановява нивото от предпандемичната 2019 г., когато ритуалите в гражданското са били 151. В тези цифри се включват и браковете, сключени в чужбина с участието на поне един горнооряховчанин и после вписани в местните регистри.
От началото на 2022 г. досега браковете са едва 11, но по принцип горещият сватбен сезон настъпва през лятото, най-вече юли и август, когато от Германия, Нидерландия и прочие европейски държави си идват нашенци. И едната от основните им задачи е да се оженят.
На щастливата дата 22.02.2022 все пак имаше оживление. Съвпадението на шестте двойки в датата и още една от втория ден на седмицата, тъй като датата се падна във вторник, провокира създаването на три нови семейства.
Двете години с ковид промениха и сватбените традиции и вече бракосъчетанията не са това, което бяха. От всичките близо 150 брака миналата година традиционният сценарий с музиките, гостите, тържествата имало при около десетина. В останалите случаи младоженците просто минават през гражданското, за да сложат подпис. В повечето случаи церемонията става в много тесен кръг, дори родителите им не присъстват. Едни пък толкова бързали, че се явили без кумове и ги венчали в Информационния център на Общината, като свидетели станали охраната и една от служителките.
Браковете в делнични дни са безплатни, но не това е основната причина за тази припряност и неглижиране на церемонията. От една страна ковид ограниченията не позволяват организиране на истински сватби. Позволяват се до 15 присъстващи, така че повечето новосъздадени двойки отлагат тържествата си за по-добри времена, а сега само официализират връзката пред държавата. Другата причина е, че основно бракове сключват емигрантите от малцинствата, за които истинската сватба няма нищо общо с подписа в Гражданското. Но искат да го имат заради данъчната политика на страните, в които живеят.
В голяма част от случаите става въпрос и за официализиране на вече дълго просъществували връзки. Нерядко децата на двойката са главни участници в сватбеното събитие. Това се отнася както до гастарбайтерите, които се връщат лятото, за да сключат брак в България, така и за местните, на които също в един момент им проблясва да направят връзката си законна. В повечето случаи разбира се причината е в някакви материални изгоди – данъчните облекчения в Европа, имотите у нас и т.н.
Миналата година брак сключила двойка, приятелите на която мислели, че са поканени на сребърна сватба. Други пък се венчали повторно, след като вече били женени, развели се през 1989 г. и сега отново подписали. Най-възрастните младоженци миналата година били на около 60 години, плюс минус две-три за младоженеца и булката. На ритуала присъствали деца, внуци и правнуци. Две-три седмици след това оженили и внука на „младата” двойка.
На щастливия ден с многото двойки също не минало без куриози. Две от двойките си разменили ролите. Първо едните кумували на другите, после кумовете влезли в роля на младоженци, а другите им били свидетели. Беше малко конфузно да произнеса цялото си слово два пъти подред пред едни и същи хора, но пък те бяха с чувство за хумор и всичко мина с усмивка, споделя длъжностното лице по бракосъчетанията.
С отпускането на мерките може и старите традиции да се върнат и подписът в ритуалната зала да е само началото на един незабравим празничен ден. Може пък и модата на по-семплите ритуали да остане трайно. Сватбеният бизнес е важен за много хора, които в последните две години усещат истинска криза и с нетърпение чакат животът да потече по старому. За тях тези моди са направо убийствени.
Елена ВЕЛКОВА
сн. www.pixabay.com