Автентична българска сватба вдигнаха в горнооряховското село Правда. В съботния ден по начина, по който са го правели предците им, заветното ДА си казаха 39-годишният Красимир и 29-годишната Деница. Новото семейство Ненови избра да се венчае в народни носии и спазвайки изконните български традиции за специалния ден.
Красимир и Деница са заедно от 10 г. Красимир разбрал, че Деница е неговото момиче още като я видял в Правда. Тя носела дърва, а Красимир, който е трето поколение гражданин, останал изключително впечатлен. Вечерта се оказали в една компания. Тогава пък Деница усетила, че Красимир не й е безразличен.
Двамата заживели заедно почти веднага. Днес вече имат момче и момиче – на 9 и на 6 г. Отлагали подписването, за да могат децата им да запомнят сватбения ден и всичко, свързано с него, и да го предадат на своите деца. Точно това е едно от нещата, на които семейство Ненови държи да научи наследниците си – да тачат и пазят българщината.
Не си падам по динамиката на днешния свят. Предпочитам спокойствието на селото и винаги ще съм благодарен на Деница, че ми показа красотата на селския живот. Преди да я срещна едва ли не мислех, че зеленчуците растат на пазара, днес сами гледаме градина, разказа Красимир.
Той работи във фабрика за олио, а съпругата му – в ``Аполон``. Красимир е самодеец в читалището в Правда и вече има спечелени награди. От Празника на кокошата чорба в Козаревец например, където бе отличен за атрактивна визия. Приносът на Ненови към опазването на всичко българско обаче не се изчерпва с дейността на Красимир в читалището – и двете деца на семейството вече също участват в различни състави.
Носиите за сватбата Деница и Красимир получили безвъзмездно от НЧ ``Напредък`` в Горна Оряховица.
Те са от района на Предбалкана, с носии бяха и кръстниците ни Деница и Ивайло Минчеви от Варна, шаферите и децата ни, разказа Красимир.
Най-голямата трудност, която двойката срещнала при подготовката на сватбата, било намирането на кон и каруца, с която Красимир да вземе булката си. На помощ се притекъл кметът на Първомайци Ясен Янков, на когото младата двойка искрено благодари.
Агенции предлагат да ти пратят файтон с тонколонки срещу 500 до 800 лв. За нас това не беше вариант не толкова заради парите, а защото не се вписваше в концепцията ни, обясни младоженецът.
В деня на сватбата били спазени всички ритуали. Пропуснали единствено засаждането на дърво, тъй като Красимир направил това още преди 8 г. Подписването станало в Кметство Правда, където ги венчала кметицата Венета Василева.
Сватбата на Деница и Красимир Ненови е прецедент и поради още едно обстоятелство – макар че Правда е едно от най-живите горнооряховски села, в него сватба не е вдигана от 90-те години на миналия век. Последно тук подписи младоженци положили през 2012 г., но не правили тържество. Деница и Красимир Ненови се надяват да ``повлекат крак`` и още млади хора да се венчаят по селата. Защото България трябва да я има не само в 3-4 големи града, е убеждението на най-новото семейство в Правда.
Биляна МИЛЧЕВА