Министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова днес е във Велико Търново като гост на форум, посветен на регионалното развитие, част от платформата за граждански диалог „Европа в нашия дом”.
Преди събитието тя отговори на въпроси, свързани с големи инфраструктурни проекти, които вълнуват хората от Великотърновския регион.
Осигурено е финансиране за АМ „Хемус” от Боаза до Велико Търново. „Строителните дейности на първите три участъка ще стартират през настоящата 2019 г. За тях има изготвени технически проекти. Проблемите са с отчуждителните процедури, които изискват доста време. Така за участъка Буховци – Белокопитово има заведени 29 дела, като последното от тях е насрочено за май месец. Всичко това забавя процеса, а ние искаме да строим и хората от Северна България искат да имат магистралата. Радвам се, че всички кметове от Северна България подкрепиха правителството за решението през декември за осигуряване на 1,350 млрд. лева за магистрала „Хемус” до Велико Търново. Искам да благодаря на г-н Панов като председател на Сдружението на общините за това, че с тяхната подкрепа тези средства са осигурени. Те са целеви, в специална сметка на МРРБ и ще бъдат харчени единствено и само за магистралата. Автомагистрала „Хемус” трябва да дойде до Велико Търново през 2023 г. За останалите 90 километра ще работим по проектното и финансово”, уточни министър Аврамова.
За пътя Русе – Велико Търново почти са преодолени съдебните дела, но не е ясно кога ще стартира строителството. През тази година да бъдат възложени 505 млн. лева за Русе – Бяла и обхода на Бяла. Изготвят се тръжните процедури, те ще стартират през тази 2019 г. Г-жа Аврамова обаче не се ангажира със срок за начало на строителството на пътя от Бяла до Велико Търново, но очаква забавяне заради обжалване на всички участъци: „Ще изпълняваме поетапно за магистрали и скоростни пътища. В момента освен магистрала „Хемус” изграждаме и АМ „Струма”. В момента тече тръжна процедура за участъка Мездра – Ботевград. А работна група изготвя предложение за промени в закона, така че да се опитаме да имаме предварително изпълнение за важни отсечки с национално значение. Т.е. да обезщетим собствениците с обезщетение, което вещите лица са изготвили и ако има обжалване, да доплащаме сумата, която съдът е определил.”
Тунелите до Велико Търново, които предишният регионален министър обеща да бъдат ремонтирани през миналата 2018 г. не са започвани, а те са сред 16-те най-рискови в страната. В момента агенция „Пътна инфраструктура” изготвя своята програма, в която министърката обеща всички приоритетни обекти да бъдат включени в нея. Тази програма трябва да е готова в края на месец март. Финансирането обаче не е потвърдено, ще се търсят средства.
5-те милиона лева за ВиК инфраструктура на квартал „Варуша”, които Община Велико Търново иска от регионалното министерство, ще бъдат осигурени. Кметът Даниел Панов е подал искането за държавно финансиране за 14 улици в квартал „Варуша” и в стария град, до Гимназията по икономика, които бяха извън обхвата на програма „Региони в растеж”.
Министерството на регионалното развитие и в момента възстановява средства на хората, купили си, оказва се, по няколко пъти електронни винетки заради проблеми със системата в първите дни на януари. Най-фрапиращият случай е за платена 4 пъти винетка.
Ана Райковска