Вандали са строшили снимката от гроба на Венета Ботева във Велико Търново, съобщиха читатели на „Кореспондент“. Той се намира в парка „Дружба“ и е редом до този за Иванка Ботева. Видимо керамиката е ударена с твърд предмет, а счупванията със сигурност са дело на човешка ръка.
За момента никой не може да каже кога се е случила вандалската проява. От Община Велико Търново не провеждат официални събития и преклонения пред гроба, затова до вечния дом на Венета Ботева ходят само граждани по собствена воля.
Почти през цялата година гробът на Венета Ботева е забравен от обществеността. Рядко се появяват цветя пред паметната плоча. Много от младите хора дори не знаят, че съпругата на великия революционер и поет Христо Ботев е родом от старата българска столица. Тя проплаква във Велико Търново през 1847-ма година. През 1906-та погребва в дъщеря си, която загива след неуспешна операцията. През 1919г. самата тя е погребана до Иванка Ботева.
Днес в старата столица има улица, която носи името „Венета Ботева“ и детската градина, чийто патрон е Иванка Ботева.
Всъщност животът на Венета Ботева никак не е лесен. Захари Стоянов отбелязва, че тя преживявала с мизерните 30 лв. народна пенсия заради делото на мъжа си, а един, който написал биография на поета, получавал два пъти повече.
Дневниците на Народното събрание пазят и днес молби от Венета, която се надява, че приетият през 1880 г. "Закон за подобряване положението на бедните поборници и опълченци" ще облекчи живота им с дъщеря й. По-късно Георги Живков нарекъл Ботев „вагабонтин“ от трибуната на Народното събрание. Ядосан от този факт Стефан Стамболов увеличил пенсията й на 60 лв. Но Венета Ботева се отказала от парите, защото искали да разследват имотното й състояние.
В същото време вдовицата на Княз Батенберг получавала 40 000 франка годишно, а чиновниците от Народняшката партия по 500 лв. на месец.
Днес, 100 години по-късно, снимката на Венета Ботева е счупена, за да ни припомни, че народ, който не помни миналото си, няма и бъдеще. За щастие не е късно да си припомним.
Михаил МИХАЛЕВ