Средно по четирима нарушители, които спират на инвалидно място с чужд инвалиден талон, залавят от ОП „Организация на движението, паркинги и гаражи“ във Велико Търново, сподели управителят Иван Ламбов. Служителите на общинското предприятие засичат некоректните граждани и изискват от тях да представят документ, с който да удостоверят, че наистина са собственици на синия талон. В много от случаите обаче се оказва, че инвалидната карта е „взета назаем“, или собственикът й „не е тук в момента“.
„В такива случаи нарушителите си плащат глобата и ние им вземаме талоните. След това ги изпращаме в Общината. Средно на ден хващаме по четирима такива нарушители и засилваме контрола“, сподели Иван Ламбов.
Според наредбата инвалидна карта може да ползва само човекът, на който е издадена. Талонът не е за определен автомобил, а за конкретен човек с увреждания. Не е задължително самият той да управлява колата, но по закон трябва да се вози в нея. При много от нарушенията се оказва, че баби и дядовци са дали инвалидните си карти на своите деца и внуци, които злоупотребяват и спират на сините зони.
Около 6800 са издадените инвалидни карти в област Велико Търново, твърди Иван Ламбов. Местата за паркиране обаче в старата столица са едва около 600. Според местната наредба хората с увреждания могат да спират на всяко едно паркомясто, независимо дали е определено за инвалиди или не. Тази преференция действа само на територията на общината, а в останалите градове не е така.
„Представете си 600 места, ако всеки вземе тази карта и отиде да паркира. Какво ще се получи, няма да остане нито едно свободно място. По този начин лишаваме останалите граждани от възможността за няколко часа да паркират и да си свършат работата. Само в нашата община хората с увреждания могат да спират и на места, които не са за инвалиди. Предоставили сме тази възможност, но има много злоупотреби“, твърди Иван Ламбов.
Служители на „Паркинги и гаражи“ дори попаднали на няколко фалшиви талона, които били принтирани и оформени като истински. Но подобни случаи не са масова практика. По-често се наблюдават хора, които „вземат на заем“ чужд талон.
Според Иван Ламбов трябва да бъде променена наредбата и да се въведат ограничения за преференциалното паркиране. Според него не е нормално хора с инвалидни талони да спират около Кооперативния пазар и да продават на масите цял ден. По думите му престоят не би трябвало да е по-дълъг от три часа, за да се даде възможност и на останалите хора да ползват паркинга.
Относно новия „паяк“ Иван Ламбов сподели, че ще могат да бъдат вдигани нови тежки автомобили, които до този момент бяха пропускани заради по-слабия капацитет на старата специализирана машина.
Михаил МИХАЛЕВ