Живущи в района на Областната болница ползват терените на лечебното заведение за паркинг, научи „Кореспондент“. Още при две години за проблема сподели и изпълнителният-директор на лечебното заведение д-р Стефан Филев. Шофьорите търсят алтернатива за паркиране, тъй като липсват свободни места пред жилищните кооперации. Положението ще стане още по-сериозно след завършването на големия блок, който се строи на ъгъла до улица „Ниш“. В същото време близки на пациентите в стационара няма къде да спрат автомобилите си, за да отидат на свиждане в болничната стая.
Забраните не спират нарушителите
От скоро основната улица към „Спешното отделение“ е забранена за паркиране на частни автомобили. Нарушителите се вдигат с „паяк“, а по дължината имат право да спират само служители на лечебното заведение. Те обаче трябва да оставят специален пропуск на таблото, иначе рискуват да бъдат вдигнати. Въпреки новото ограничение нарушители паркират всеки ден. За това свидетелстват десетките стикери, които са залепени на дълго въже, определящо забранената зона. Преди забраната лекарите от Областната болница се виждали в чудо докато паркират и дори им се случвало да закъснеят за работа.
Не може да се забрани паркирането
Останалите паркинги в болницата обаче няма как да бъдат регулирани от „Паркинги и гаражи“, защото не е възможно да се докаже дали шофьорът на паркирания автомобил е спрял, за да върши работа в лечебното заведение или живее в някой от съседните блокове. А и няма как да се сложат забранителни знаци навсякъде, защото по този начин хората, които постъпват в болницата или идват на свиждане ще бъдат лишени от правото си да паркират нормално в двора на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“.
В ръцете на гражданската съвест
Друг вариант е да се възобнови пропускателният пункт, който работеше преди години, но това означава допълнителни разходи за болницата и разкриването на най-малко два щата. Вместо това парите могат да се инвестират в нова апаратура или обновяване на някое от отделенията. Затова организацията на паркирането в двора на лечебното заведение е оставена в ръцете на гражданското общество. „Паркинги и гаражи“ се грижат основно за осигуряване на свободен достъп на линейките до „Спешна помощ“.
Няма алтернатива за паркиране
Паркингите около болницата също са пълни. Жителите в района буквално водят битка за всяко свободно място в близост до техните домове. Проблемът се задълбочава с всяка изминала година, а забранителните знаци стават все повече. За съжаление те не решават нуждите на населението, което в XXI век предпочита да ползва удобствата на личните автомобили. За последното десетилетие във Велико Търново обаче не беше направен нито един подземен обществен паркинг, а новите сгради превзеха почти всяка свободна зелена площ.
Михаил МИХАЛЕВ