Третата среща от ваканционната забавно-образователна програма „Семейни съботи в Етнографски музей – Долна Оряховица“ е истинско предизвикателство към фантазията и уменията на децата. Но организаторите се надяват да се включат и техните по-възрастни близки и придружители.
В събота, 23 август, в двора на Музея ще се правят динени фенери. По-възрастните си спомнят, че преди Хелоуин да наложи модата на изрязаните светещи тикви, в нашия край се използваха и дини за тази цел. Нека си припомним тази традиция в края на динения сезон, споделят домакините от Етнографски музей – Долна Оряховица.
„Семейни съботи в Музея“ е програма на Исторически музей – Горна Оряховица, която се реализира и във филиала в Долна Оряховица заедно с Кметството и със съдействието на Общината. Тази година четирите съботи в Долнооряховския музей са посветени на стари занаяти и умения. Децата вече научиха как работят кожарите и дърводелците, предстои да покажат своите творчески умения.
„От нас са дините, подарени от магазин „Плодчетата“, от вас очакваме повече въображение и малко сръчност. Носете си голяма лъжица за изгребване на динята и ножче за изрязването й. Който иска, може да си изяде съдържанието на фенера. Ще осигурим и свещи за атрактивните светилници, които всеки майстор ще може да отнесе вкъщи. Надяваме се по-късно да споделите с нас как се представят в тъмното“, казват още организаторите.
Началото е в 10 часа на 23 август с традиционната игра с награди „Музейна главоблъсканица“. Семейният билет е 5 лева и той позволява на всички да разгледат експозицията, за да научат повече за историята на Долна Оряховица, както и да участват в диненото предизвикателство.