Сряда, 23 Юли 2025
            
Велико Търново Други

Областният управител предлага иновативни похвати за обхващането на всички деца в образователната система

  22.07.2025 16:04
Областният управител предлага иновативни похвати за обхващането на всички деца в образователната система

Областният управител Ивайло Здравков предлага иновативни похвати в работата по обхващане на всички деца от региона в образователната система. Според него в процеса освен институциите, трябва да бъдат ангажирани и различни неправителствени организации. Ивайло Здравков инициира среща на Областния координационен център за работа по Механизма за съвместна работа на институциите за обхващане, включване и предотвратяване на отпадането на деца и ученици от образователната система в изпълнение на препоръките на министър – председателя Росен Желязков. Специални гости, по покана на областния управител, бяха Център за междуетнически диалог и толерантност /ЦМДТ/ „Амалипе“, Асоциация на инфлуенсърите и Градски ученически парламент – Велико Търново.

Както знаете Областният координационен център в региона работи изключително стриктно. Ние ежемесечно провеждаме заседания, на които, освен че изнасяме резултати за отпадналите от образователната система по различни причини деца, търсим и решение на проблема. Форматът на днешната среща е малко по-разширен, защото считам, че в процеса трябва да си партнираме както с млади хора, които най-добре познават децата и учениците и могат свободно да общуват с тях, така и с представителите на Центъра за междуетнически диалог, които мога да окажат подкрепа в местата с концентрирано етническо население, приветства участниците в срещата областният управител.

В работната среща се включиха още представители на Регионално управление на образованието, Областна дирекция на МВР, Регионална дирекция „Социално подпомагане“, общините в региона, районните социални дирекции.

Анна Великова от ЦМДТ „Амалипе“ направи кратка презентация, в която открои важността за диалог и съвместна работа между институциите и неправителствения сектор. Тя посочи, че е изключително важно децата и младежите да участват в мотивационни срещи, в които да се почувстват значими за обществото, да се включват в различни благотворителни кампании, да участват в обучения тип „връстници обучават връстници“, както и да се работи за ограничаване на ранните бракове, които са сериозна причина за отпадане от образователната система.

Представители на Асоциация на инфлуенсърите изнесоха редица конкретни идеи и предложения, които да бъдат развити и реализирани в бъдеще. Димитър Върбанов, който е част от организацията, коментира, че пряката работа с учениците е само началото, като подчерта, че в срещите им с инфлуенсърите могат да участват и учителите, и родителите.

Може да мотивираме децата да разказват в кратки видеа какво са научили в училище, освен уроците. Това ще ги стимулира да са част от училищната среда, което пък ще мотивира техни връстници да искат да имат същите преживявания. Много важни според нас са и личните срещи, защото инфлуенсърите са модели за подражание за младежите и ако те ги стимулират да правят нещо добро, децата ще ги следват. Социалните мрежи са един от най-големите „наркотици“ на XXI век, но ние трябва да се научим не да се страхуваме от тях, а да ги използваме прагматично, каза още Върбанов.

Ивелина Николова от Градски ученически парламент – Велико Търново предложи да се организира „пътуващо турне“,  с което успели ученици да обикалят местата, на които има деца, за които е прогнозиран риск от отпадане, да разговарят с тях, да им дават добри примери, да организират игри и забавления, да има и малки поощрителни награди, защото според младите хора добрият пример, който идва „на крака“ при теб, е най-добрият стимул.

Тъй като сред честите причини за отпадане от образователната система са и преселванията в чужбина, от Областна дирекция на МВР направиха предложение до Регионално управление на образованието да изготвят и да им изпращат списъци с децата, за чието местоположение нямат информация, за да могат органите на реда да проведат съответното разследване и да получат такава.

Идеите, които чухме днес, са иновативни, интересни и вярвам приложими на местно, а защо не и на национално ниво. Всичко това, разбира се, ще е съобразено с нормативните законови изисквания на страната ни, но вярвам, че днес поставяме началото на едно успешно сътрудничество, което ще продължи и занапред. Всяко едно дете е важно, всяко едно дете има значение за бъдещето на България и е ценно те да го знаят, а ние сме хората, които можем да им го покажем и докажем, каза още областният управител.

Ивайло Здравков благодари и на институциите, които работят по Механизма, тъй като дейността им е получила висока оценка на национално ниво.


Ключови думи
иновативни похвати обхващане на всички деца в образователната система
Последни
Седмицата
Анкета
Ще посетите ли Празника на горнооряховския суджук?

Резултати