Символична първа копка на ремонта на горнооряховското НЧ „Напредък 1869“ направиха днес кметът на общината Николай Рашков и председателят на читалището Атанас Петров. С разбиването на шампанско двамата пожелаха всичко заложено в проекта да бъде свършено качествено и в срок.
Строително-монтажните работи ще бъдат изпълнени по инвестиция „Енергийно обновяване на сградата на НЧ „Напредък 1869“ – гр. Горна Оряховица“ във връзка с подписан на 4 април 2024 г. договор между МРРБ и Община Горна Оряховица за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“, с финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост на Република България. Общата стойност на инвестицията е 2 581 137 лв., от които 2 499 509 лв. безвъзмездна финансова помощ и 81 627 лв. собствен принос на Община Горна Оряховица. Срокът за изпълнение на инвестицията е 30 юни 2026 г.
Ръководител на проекта е зам.-кметът инж. Анелия Христова.
Изправени сме пред едно дълго очаквано начало на внедряване на мерки за енергийно обновяване на сградата на НЧ „Напредък 1869“. Целите на инвестицията са подобряване на енергийните характеристики на сградата чрез прилагане на високо ефективни енергийни мерки, достигане на клас на енергопотребление, което ще доведе до спестяване на ресурс, подобряване на условията в сградата, спестяване на първична енергия до очаквано 30%. Основните дейности по проекта са организация, управление, информация и публичност, инженеринг, упражняване на строителен надзор, оценка на съответствие на проектната документация, изготвяне на независима експертна оценка. За изпълнител на инженеринга е избрано ДЗЗД „ДБВ/ Джамбо Билдинг Вектор/ Оряховица“, строителния надзор ще упражнява „Термоконтрол Сървиз“ ЕООД, оценка на съответствието –„Стройинвест - ВТ1“ ООД. Информацията и публичността ще изпълнява „Сефо Дизайн“ ЕООД. В процес на избор е изпълнителят на дейността „Изготвяне на независима експертна оценка“, обясни инж. Христова.
Ръководителят на проекта уточни, че договорът за инженеринг е подписан на 10 януари 2025 г. и се състои от 2 етапа – проектиране и изпълнение на строително-монтажните работи. За 60 дни сдружението направи работния проект и бе издадено разрешение за строеж.
В рамките на 200 календарни дни следва да се изпълнят и строителните работи, допълни инж. Христова.
В процеса на изпълнение на инвестицията външните стени на сградата и покривът ще бъдат топлинно изолирани, дограмата ще бъде подменена, също тръбна и въздуховодна мрежа, мерки и системи за осветление, ще бъде изградена слънчева фотоволтаична централа.
Благодаря на колегите, пожелавам на всички успешна реализация и след 200 календарни дни да се поздравим с добре свършена работа, каза още инж. Анелия Христова.
Дойде време да открием строителната площадка на нашето основно средище на културата. Без тези средища няма да имаме бъдеще нито в културата, нито в просветата, нито във фолклора. Те работят за българщината и за запазването на нашите традиции. Предстои строителство, заради които съставите няма да имат възможност да ползват своя дом, но, надявам се, след това ще се върнат с огромно удоволствие и ще работят с нов ентусиазъм в обновена сграда. Концентрирали сме се върху ремонта на всички наши храмове, за да можем да ги запазим като средища на българщината, пожела успех и кметът Николай Рашков.
На съставите, които развиват дейност в НЧ „Напредък 1869“, са осигурени места за репетиции. Засега Общинската библиотека, която се намира в читалището, няма да бъде местена.
През юли 1869 г. в Горна Оряховица се създава читалище с името „Напредък“. Инициатори са Радко Радославов и Вичо Грънчаров – патриоти, революционери и хора, милеещи за българското. Целите, които си поставя читалището, е да бъде благодетелно дружество, да подпомага образованието и просвещението на бедните деца, да създаде своя библиотека и читалня, за да може книгите да достигат до всеки българин, да е място за събрания, беседи, но и да е прикритие на местния революционен комитет в дейността му за освобождението на България.
За създаването на читалището през годините са събрани дарения. Към него се създават библиотека и читалня, поставят се няколко театрални пиеси.
През годините читалището заема място на единствен културен център в града. Поради нарасналите културно-просветни нужди и увеличаването на гражданите, местната общественост и читалищното ръководство решават да построят нова сграда с голям театрален салон, сцена, стая за актьорите, библиотека с читалня, отделна стая за събрания на дружеството и градско казино.
На 8 юни 1912 г. строежът започва, като местната общественост доброволно събира значителна сума – 150 хил. лв. Година по-късно катастрофалното земетресение от 1 юни 1913 г. разрушава до основи почти завършената сграда.
До края на Първата световна война активната културно-просветна дейност на читалището замира. Въпреки големите трудности, горнооряховчани не се отказват от идеята за читалищен дом. Събират отново средства и на 17 декември 1922 г. читалищната сграда е построена – да служи за вечни времена за храм на наука и просвета.
Биляна МИЛЧЕВА