Неделя, 13 Юли 2025
            
Други Свищов

В Нове е открит епиграфски паметник, посветен на римския бог Меркурий

  13.07.2025 12:13
В Нове е открит епиграфски паметник, посветен на римския бог Меркурий

Разкопките на огромния като площ и със сложен план комплекс, ситуиран непосредствено  западно от лагера на I Италийски легион Нове, донесоха поредната приятна изненада за проучвателите. За първи път в над 60-годишните проучвания в Римския лагер е намерен епиграфски паметник, посветен на едно от популярните божества в Римската империя – Меркурий.

Вече няколко седмици проучванията се провеждат под ръководството на младия археолог от Историческия музей в Свищов д-р Марин Маринов и са продължение на дългогодишните изследвания в този сектор на доц. д-р Павлина Владкова. Финансирани са от Министерство на културата, като част от средствата са предвидени и за укрепващи и реставрационни дейности на разкритите архитектурни структури и движими находки.

През настоящия сезон се работи основно в западна посока, като целта е да бъдат разкрити цялостно помещения с отоплителна подова и стенна инсталация и цветни стенни мазилки; пещите, чрез които е ставало загряването на подподовото пространство и евентуално достигането до улица или пасаж, които да ограничат комплексите от различните строителни периоди. На терена преди години бяха открити надписи с посвещения на Минерва, на Аполон и Диана и многобройни фрагменти от архитектурни детайли – бази, колони, фризове и др., всички вторично използвани като строителен материал при изграждането на сградата от IV век.

Новооткритият постамент е посветен на Меркурий (букв. превод от латински бог на търговците, съответващ на гръцкият Хермес), почитан основно като бог на търговията и търговците. Друга популярна негова сила е способността му да приспива или събужда живи и мъртви, т.е. почитан е като божество, което реализира връзката между двата свята.

Намереният постамент е издигнат от легата (генерала) на легиона, чието име също се среща за пръв път в епиграфски паметник и допълва списъка на заемащите този висок военен чин и командвали сериозната долнодунавска военна единица.  Посвещението от лице с най-високото военно звание доказва официалния характер на честването на култа. Не е изненада, че надписът е открит в извънлагерната територия. В тази част от контролираната и охранявана от легиона зона са били съсредоточени богати жилища, многобройни храмове и светилища, занаятчийски комплекси. На база на разкритата богата жилищна цивилна сграда и впечтляващите находки (бронзови статуи, посвещение от сенатор, вносни керамични и стъклени съдове и лампи, амфори и др.) археолозите смятат, че през периода от последна четвърт на II и през III век тук е съществувала резиденция, в която са отсядали богати търговци от всички краища на Империята, цивилни лица с високи позиции в администрацията на провинция Долна Мизия и в столицата Рим, коментира археологът-проучвател.

Това е първият открит епиграфски паметник от Нове, посветен на Меркурий. Бързата справка е показала, че от лагера е известна и една оброчна плочка с изображение на Минерва и Меркурий, но без надпис, и няколко бронзови статуетки, всички изработени в местните бронзолеярски ателиета. Две от фигурките са много интересни, защото изображенията представят божеството като Меркурий/Тот, т.е. има влияние на египетски култ върху работата на местните занаятчии, допълва д-р Маринов.

Близо десет геми също са открити в Нове с изображение на божеството, но тях проучвателите свързват по-скоро с мода в ювелирното изкуство, отколкото с популярност на култа.

Предстои консултация с епиграф, за да може новоткритият надпис да бъде сигурно разчетен и на база имената на посветителите и палеографските особености датиран възможно най-точно. Разкопките в сектора ще продължат още десетина дни и се очакват нови значими находки.

През следващите три месеца проучванията в Нове ще продължат, като на терен ще работят специалисти от Българо-полската експедиция.  Ще проведе разкопки екип от Познанския университет, два екипа от Варшавския университет и един от Националния археологически институт с музей при БАН.


Ключови думи
Нове Меркурий eпиграфски паметник
Последни
Седмицата
Анкета
Ще посетите ли Празника на горнооряховския суджук?

Резултати