Неделя, 06 Юли 2025
            
Велико Търново Култура

Победители в ученическия конкурс „Съединението прави силата“ посетиха Брюксел по покана на евродепутата Станислав Стоянов

  06.07.2025 11:52
Победители в ученическия конкурс „Съединението прави силата“ посетиха Брюксел по покана на евродепутата Станислав Стоянов

Трима ученици, класирани на призовите места от философско-историческия конкурс „Съединението прави силата“, организиран за седми път от СУ „Вела Благоева“ във Велико Търново, бяха на посещение в Европейския парламент по покана на евродепутата и председател на партия Европа на суверенните нации Станислав Стоянов. 

Пътуването на тримата победители от втората възрастова категория в конкурса до Брюксел беше наградата, с която Стоянов поощри младите хора. Темата на националния конкурс за т.г. е посветена на 140 години от съединението на Княжество България и Източна Румелия. Наградените ученици от втора възрастова група  можеха да развият есетата си чрез цитат по избор между двама философи – Тукидид и Джон Лок. Конкурсът се провежда под патронажа на народния представител Ангел Янчев.

Комисията в състав: преподавателите от Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ проф. д-р Петко Петков, проф. дн Вихрен Бузов, доц. д-р Деница Узунова и зам.-директорът на училището д-р Ердинч Илхан, и учителката по история Диляна Нуриева класира най-оргиналните и вдъхновявщи есета.

Първото място в тази възрастова категория бе спечелено от 17-годишният Ендер Кючукали от Кърджали, възпитаник в ЕГ „ Христо Ботев“, който учи в паралелка с профил „Немски и английски“. Много ми хареса тази тема, защото мечтая да дам пример на младите хора за промяна на България. Развих есето си върху цитат на Тукидид, който пише, че най-смели са онези, които знаят какви опасности ги очакват и въпреки това не бягат, а се изправят срещу тях. Те вървят напред, не защото са сигурни, че ще победят, а защото не могат да се примирят с нещата, които ги заобикалят, сподели Ендер.

В своето есе гимназистът разсъждава върху това как можеш да бъдеш полезен на своята Родина, защо има смисъл да предизвикаш промяна, каква е ролята на младите хора: „Не е ли най-смел онзи, който не затваря очи пред бурята, която допринася дискомфорт и страх и въпреки всичко тръгва срещу нея, за малко светлина?“. Ендер завършва своето есе с цитат на турския поет и общественик Назъм Хикмет: „Ако аз не горя, ако ти не гориш, как тогава ще се прогони светлината?“. Освен, че членува в училищния клуб по философия, младежът се занимава и с театър, харесва в актьорската професия, това, че може да вдъхновява зрителите. Той обаче смята да следва за електроинженер. Ендер сподели, че му е било интересно посещението в Европейския парламент и е впечатлен от срещата си със Станислав Стоянов.

Юлиян Димитров от Кочериново е гимназистът, класиран на второ място в конкурса. Избрал да развие своето есе върху мисълта на английския философ емпирик Джон Лок – „Човешките действия са най-добрият превод на мислите им“. „Историята ни учи, че импулсивността и безрасъдните действия често ни водят до катастрофи, когато зад тях не стои далбок размисъл. Така са изградени най- великите цивилизации, така са спечелени най-съдбоносните битки, така са издигнати най-вдъхновяващите идеи, които преобразяват света. Истинският титан на духа, не е онзи който само размишлява, нито онзи, който само действа, а този, който съумява да превърне идеите си в дела и делата си в идеи“ – с такъв финал завършва есето на Юлиян. Младежът сподели, че негова мечта е да следва „Българска филология“ и един ден да преподава на ученици и студенти българските език и литература. Най-любимият му поет е Иван Вазов, като харесва най-вече цикъла „Епопея на забравените“, неговите поеми и оди, призна, че дори е сложил портрета на Вазов за тапет на телефона си. Посещението в Брюксел го впечатлило с красивата готическа архитектура на сградите, с голямото разнообразие от националности, които живеят там и както и с Европейския парламент.

19-годишният възпитаник на СУ за ХНИ във Варна Ивайло Боев беше другият отличен на националния конкурс. Той сподели, че развил есето си също върху мисълта на Джон Лок като направил сравнителен анализ на две философски течения – на емпиризма и рационализма на Рене Декарт. Ивайло също разглеждал с интерес белгийската столица, въпреки, че не харесва живота в големите градове, а природосъобразния начин на живот.  Той е впечатлен от срещата си с евродепутатите Станислав Стоянов и Петър Волгин. Абитуриентът вече е приет в специалност „Българска филология“ в Софийския университет и мечтае да стане учител.

Победителите от конкурса бяха придружавани от Зорница Вичева, заместник- директор на СУ „Вела Благоева“ и Александър Иванов, учител по философия на Ивайло Боев.


Ключови думи
„Съединението прави силата“ победители посещение в Брюксел СУ „Вела Благоева“
Последни
Седмицата
Анкета
Ще посетите ли Празника на горнооряховския суджук?

Резултати