Откриха обновеното I-во Вътрешно отделение на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново. Инициативата за ремонта е на Лайънс клуб Велико Търново Янтар.
През 2024 г. помогнахме при ремонта на Детско отделение и дарихме част от парите за закупуване на скенер за Очно отделение. Тази година помощта е за I-во Вътрешно Отделение. В него се лекуват пациенти с ендокринологични проблеми, с белодробни и хематологични заболявания. Една от мисиите на Лайънс движението е – борба с диабета, споделя президентът на Лайънс клуб Велико Търново Янтар Мирослава Драгийчева-Радонова.
Отделението е база за обучение на специалисти по ендокринология и пулмология. Средногодишно при нас се лекуват около 1 500 пациенти от цялата великотърновска област, разказва началникът на отделението д-р Кина Никова.
Средствата за реализирането на ремонта бяха събрани с редица благотворителни акции, но основните бяха – два детски концерта на деца от Велико Търново и благотворителен бал на клуба.
Едни от основните партньори в кампаниите са талантливите възпитаници на Танцова школа „Рали“, които бяха гости на тържеството при откриване на ремонтираното отделение.
Приехме каузата с отворено сърце. Много е хубаво да се помага. Ние не танцуваме само за да ни гледат, а за да се почувства самия танц – да се усети емоцията, да се предаде доброто“, споделя 16-годишната Пламена Петрова от Танцовата школа.
Днес отделението има много по-приветлив облик и много по-благоприятна среда за лечебно-диагностичния процес.
Боядисан е коридорът, болничните стаи, стаите на персонала, както и манипулационната. Във всички стаи са сменени щорите и има чисто нови плазмени телевизори.
Най-значимото подобрение обаче е изграждането на нова кислородна инсталация.
Горещо приветствах идеята най-вече заради факта, че I-во Вътрешно отделение дълго време имаше сериозни проблеми с кислородната система. Лекувахме пулмологично болни, на които често е необходимо подаване на кислород, но използвахме преносими бутилки. Не беше лесно – и за пациентите, и за екипа. Резултатът е изключително успешен, заяви изпълнителният директор на болницата д-р Даниел Илиев.
След ремонта имаме изградена централна кислородна инсталация с достъп на кислород до всяко болнично легло. Това подобри възможностите за лечение на болни в тежко състояние, допълни д-р Никова.
Обстановката вече е наистина достойна за пациентите и за труда на екипа. Затова искам да използвам тази възможност да изкажа най-сърдечна благодарност на Лайънс клуб Велико Търново Янтар за положения труд, усилия, финансови средства и вдъхновяващи идеи. .Специални благодарности отправям към президента на клуба – Мира Драгичева-Радонова, заяви още изпълнителният директор на болницата д-р Даниел Илиев.
Стойността на ремонта възлиза на 30 711, 59 лв.
От свое име Лайънс клуб Велико Търново Янтар благодарят на всички, които са подкрепили инициативата с дарения, както и на „Енел Строй“ ООД, които довършиха ремонта.