Неделя, 25 Май 2025
            
Горна Оряховица Други

Семейство Трънкови съхранява традициите в архитектурата на българското село

  25.05.2025 11:53
Семейство Трънкови съхранява традициите в архитектурата на българското село

Последните няколко години много хора се обръщат към селата в търсене на убежище с чист въздух и спокойствие, в което да избягат от шумотевица, напрежението и еднообразието на града. Столетните чаровни къщи, изоставени от десетки години и вероятно забравени, обещават бленуваното и стават мираж за отегчените от забързания начин на живот хора. Те трепетно започват да ремонтират своето ново гнездо, за да могат възможно най-скоро да се нанесат в него и да се потопят в утопията, за която мечтаят. След няколко години обаче проблемите са вече налице – мазилката започва да се разлепя, оградата да се руши, по стените се появява мухъл и въздухът в стаите вече не е просто нездравословен, а вреден. Изключително много хора, купили си стара, вероятно столетна къща, се подлъгват и без да го искат, я съсипват, облепяйки я с изкуствени материали като гипсокартон, цимент и плочки, които са неподходящи за такъв тип сгради.

Пред същия проблем се изправят и семейство Трънкови, когато решават да си купят къща в с. Емен, Великотърновско. Даниел Трънков е с дългогодишен опит в сферата на строителството и реставрационните дейности. Дъщеря му Михаела, вдъхновена от него, решава да изучава архитектура във Виена, за да се върне в България и да приложи знанията си върху съхраняването на българските традиции в архитектурата по екологичен и здравословен модел, който усилено се развива на Запад.

Семейството осъзнава възможните проблеми при ремонта на стара сграда – липсата на осведоменост от страна на хората, както и липсата на връзка между тях и професионалистите, които могат да им дадат правилен съвет как да подходят. Темата за строителството с естествени материали е слабо разпространена в България и дори непонятна за маса представители на обществото. Чрез разговори и срещи с хора от бранша между членовете на семейство Трънкови се ражда идеята за „Школото Гнездо“ – обучение за строителство и реставрация с естествени материали на стари сгради в България. Идеята е да срещнем желаещите със специалисти, които са богати на теоретични знания в сферата и имат опит с реставрацията и правилното консервиране на стари къщи – разказва Михаела – именно те са хората, които са способни да дадат насоки как правилно да пригодим старата къща за живеене без да разваляме нейната автентичност.

Реставрация означава „връщам към началното му състояние“. Целта не е да ремонтираме къщата, така че тя само на външен вид да пази чара на българското село – обяснява Михаела – да я реставрираме, значи да я възстановим със същите материали, с които е била изградена от самото си построяване, за да подновим издръжливостта й, както и да подсигурим качеството на живот в нея. Старата къща, ремонтирана с правилните материали, е гарант за дълготрайно качество и здравословна среда. Неслучайно сградите на по над 100 години по селата стоят още изправени – естествените материали са изключително издръжливи, просто трябва да се поддържат и използват по правилния начин.

„Школото гнездо“ представлява тридневен обучителен семинар, включващ теоретическа част, изнесена от лектори специалисти в областта на реставрациите с естествени материали, и практически работилници, на които присъстващите имат възможност да приложат наученото на практика и сами се убедят в него. Лекционната част не е едностранен монолог. Получава се беседа, в която всеки споделя своя опит и предлага изпитани решения на конкретни проблеми, засягащи аудиторията. Лекторите работят на ротационен принцип с по 10 човека, за да имат възможност да обърнат индивидуално внимание.

Обучението е отворено за всички, които имат интерес към неговата цел. „Школото гнездо“ събира хора от цяла България, водени от една обща идея. В него се включват както млади архитекти, които искат да разширят знанията си в областта и да научат нещо ново, така и хора, които искат да вдъхнат живот на своята стара къща. Бихме се радвали, ако в бъдеще привлечем и повече майстори и строителни фирми, защото те са връзката между клиента и крайния продукт и именно те могат да нанесат най-много щети по една стара сграда, споделя Михаела.

Първото издание на „Школото гнездо“ на тема „Глина и вар“ се осъществява през 2024 г. и предизвиква голям интерес в социалните мрежи и в общността на екологичното строителство. След като бива обявено, местата са запълнени за по-малко от 24 часа, а остават още доста желаещи. Затова организаторите решават да повторят събитието „Глина и вар“ тази есен с цел всички желаещи от миналата година, а и нови такива, да вземат участие. Преди това обаче предстои второто издание на „Школото гнездо“ на тема „Камък, дърво и топлоизолационни системи в екологичното строителство“, което ще се проведе на 30, 31 май и 1 юни в с. Емен. Хората имат нужда от такъв вид мероприятия – разказва Михаела – затова ние предлагаме пряка връзка със специалисти, доказали се в сферата на екологичното строителство и реставрация.

Тази година, както и миналата, лекторите, които ще се включат в „Школото гнездо“ са ентусиазирани и готови да споделят знанията си. Сред тях е архитект Георги Георгиев, който подкрепя събитието от самото начало, докато е още само идея. Живее в глинена къща в село край Белоградчик и е превърнал дома си в истинско райско кътче. Като човек с огромен опит в работата с естествени материали, той ще говори относно спецификата в изграждането на зид от камък.  Специално за да се включи в обучението, от Обединеното кралство ще гостува и Александра Бекярова, която работи като архитектурен консултант, специалист по изготвяне на проекти и концепции за реставрация. Тя ще акцентира върху начините за справяне с влагата в къщите от естествени материали. Останалите лектори са Веселин Москов – експерт-консултант по строителство с естествени материали, гр. София, Валентин Добрев – строител-инвеститор на типови проекти, събрал много книги, съдържащи типови проекти за българското село, гр. София, и  Иван Димов – експерт дървени конструкции и екологично строителство, гр. Горна Оряховица.

Естествените материали са специфични сами по себе си и работата с тях изисква предварителна осведоменост и подготовка. Глината например се вади директно от земята и всеки път имат различен състав, което налага от нея да се вземат проби. Поради тази причина освен пряка връзка със специалисти по екологично строителство и реставрация, посетителите на обучението ще се запознаят и с конкретни фирми за строителни материали, които активно подкрепят каузата на „Школото гнездо“ и предлагат точно такива естествени продукти на достъпни цени, гарантиращи качеството на крайния резултат.

Екологичното строителство е всъщност новата стара система – казва Михаела –преди много години къщите са се строели само от естествени материали, достъпни за хората тогава. Това обаче е нещо ново за съвременните майстори, защото с развитието на индустрията се появяват нови строителни материали, които изместват старите. Реставрацията е възможна, просто е нужно хората да бъдат запознати с това кои са правилните средства и методи за работа с тях.

Засега сме група от хора, които се чувстват като едно голямо семейство и гледат в една посока. Искрено се надяваме с общи усилия и желание инициативата ни да се разрасне и да се срещаме с все повече съмишленици, с които да обменяме опит в сферата на екологичното строителство, споделя Михаела.

Мария ЛАЛОВА


Ключови думи
„Школото Гнездо“ реставрация екологично строителство
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати