Три галерийни пространства във Велико Търново за първи път отварят врати за европейската инициатива Нощ на музеите. В съботната вечер на 17 май от 17:30 до 23:30 часа любителите на изкуството ще могат да посетят Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ и галерия „Наратива“ и да разгледат изложбите „Заедно в изкуството: 55 години любов, приятелства и вдъхновение” на Габриел Панев и „Маски“ на Моника Попова и Методи Попов.
150 творби на великотърновския художник Габриел Панев от най-ранния му период до сега в различни стилове са включени в експозицията „Заедно в изкуството: 55 години любов, приятелства и вдъхновение” в Изложбените зали.
Габриел Панев е роден през 1970 г. в Старата столица и е завършил „Живопис“ във Факултета по изобразително изкуство на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Има самостоятелни изложби в Русе, Пловдив, Хасково, Велико Търново, Димитровград, София, в Европа – Мюнстер, Хамелбург, Вилберг, Мюзинген, ккато и в САЩ – Ню Йорк-Манхатън, Рокпорт, Бостън. Носител е на десетки награди, сред които златен медал от Международни салони за иновации – Кипър, първа награда за живопис на Бостънската арт асоциация – Бостън и др. Негови творби се намират в редица частни колекции у нас и в Германия, Дания, Япония, Франция, Йордания, САЩ и др.
В галерия „Наратива“ ще може да се разгледа съвместната изложба на Моника Попова и Методи Попов "Маски".
Кураторският проект на проф. Моника Попова обхваща едногодишно търсене на визуалния образ по темата. Проектът е разработван на различни места, както на Фестивала на съвременната керамика в гр. Дзиндеджън, Китай, така и на територията на Нов български университет, където темата за маската, провокира стотици млади хора, които инсталираха своите работи по стените на университета. Освен тези форми авторът представя и 35 свои рисунки, комбинирани с бродерии.
В изложбата са включени и творби на хонорувания преподавател от Нов български университет Методи Попов, който реализира своя серия от пластични маски.
От 18:00 до 22:00 ч. в Нощта на музеите ще е последната възможност да се види изложбата „История в цветове. 350 години българско килимарство“ в Хан „Хаджи Николи“. Експозицията представя автентични български килими от XVIII, XIX и XX век от колекцията на живеещия във Велико Търново нидерландец Якоб Ван Бейлен. Представени са прочутите пиротски, чипровски, самоковски и котленски килими, по-малко познати експонати от различни региони, като Хасково, Карлово, Калофер, Тетевен и най-югозападната част на страната, както и молитвени килими от Лудогорието.
Якоб Ван Бейлен е притежател на най-голямата частна колекция от над 1000 автентични старинни български килими. Представял е многократно тези шедьоври на културното ни наследство в различни временни експозиции у нас. През май 2024 г. изложба „История в цветове. 350 години българско килимарство“ премина при голям успех в Българския културен институт в Париж. Последните десет месеца тя бе експонирана в Хан „Хаджи Николи“ и привлече хиляди посетители от страната и чужбина.
В Нощта на музеите отворени за посетители ще са и музеите „Сарафкина къща“, „Затвор“, Мултимедийния център „Царевгтрад Търнов“, Факултета по изобразително изкуство на ВТУ и Художествена галерия „Борис Денев“ в които ще има различни специални събития.
Мащабното издание на културната инициатива във Велико Търново тази година се организира от ХГ „Борис Денев“, Регионалния исторически музей, Хан „Хаджи Николи“, Факултет ИИ на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“ и галерия „Наратива“ с подкрепата на Община Велико Търново.