Сряда, 14 Май 2025
            
Велико Търново Култура

Оперетата „Графиня Марица“ се завръща в афиша на Великотърновския театър с нови солисти

  14.05.2025 10:51
Оперетата „Графиня Марица“ се завръща в афиша на Великотърновския театър с нови солисти

Оперетата „Графиня Марица“ се завръща в афиша на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. Почитателите на музикалното изкуството ще имат възможност да се насладят на класическата оперета на Имре Калман в изпълнение на обновен солистичен състав. Спектакълът ще бъде представен на 14 май – сряда, от 19 ч. в голяма зала на театъра, а след това ще потегли на национално турне.

Режисьорът Петко Бонев залага на класически прочит на една от най-популярните и обичани оперети в света. Зрителите ще видят спектакъла в оригиналната версия на Юлий Брамър и Алфред Грюнвалд, които са автори на либретото. Диригент-постановчик е Георги Патриков, а диригент – Васил Вълчев. Декорите и костюмите са на покойния сценограф Борис Стойнов, хореографията е на Желка Табакова, хормайстор е Яница Първанова, концертмайстор – Мария Павлова. В оперетата участват оркестърът, хорът и балетът на МДТ заедно солисти и артисти от театъра.

В ролята на графиня Марица зрителите ще аплодират солистите на МДТ Теодора Петрова и Миряна Калушкова, които ще представят в различна светлина образа на богатата и независима аристократка, копнееща за щастие. Като граф Тасило на сцената ще излезе звездата на Националния музикален театър в София Пеньо Пирозов. В образа на Лиза ще се изявят Полина Петкова и Цветомира Пенчева. Никола Попов и Цветелин Илчев ще придадат своя характерен артистизъм на барон Коломан Жупан. Мирела Ябанджиева ще се превъплъти в огнената Маня.

Оперетата ще пренесе зрителите в Унгария, в имението на графинята, където се развива действието. Поставена за първи път на 28 февруари 1924 г. в Theatre der der Wien в австрийската столица Виена, „Графиня Марица“ отразява пищната атмосфера на първото десетилетие на ХХ век.

Прочутата оперета в оригинала на Имре Калман беше поставена в МДТ през 2013 г. също от режисьора Петко Бонев. По негова идея в спектакъла са включени сцени, които са част от постановките на всички европейски театри, но не са представяни у нас. Той сподели, че се е постарал да изчисти оперетата от всички натрупани през годините щампи, за да постигне по-пълно въздействие върху публиката.

Билети за премиерата на оперетата „Графиня Марица“ на 14 май от 19 часа се продават на касата на Музикално-драматичния театър, както и онлайн на сайта https://teatarvtarnovo.com/.


Ключови думи
Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ Оперета „Графиня Марица“
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати