Община Свищов е в топ 10 на българските общини с най-висок индекс на интелектуалната собственост. Това стана ясно от фактите, разкрити в новия индекс на интелектуалната собственост в България – изследване на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), което бе представено официално в началото на месеца и занапред ще се съставя всяка година.
Индексът се прави за първи път не само в България, а и в Европейския съюз и е придружен от интерактивна карта, която показва състоянието на патентите, полезните модели, изобретенията и интелектуалната собственост в областта на литературата и художествените дейности във всяка община, разказа доц. Николай Крушков – ръководител на катедра „Интелектуална собственост и технологичен трансфер“ в УНСС.
Индексът се състои от две части, като едната обхваща постиженията в индустриалната собственост – регистрираните изобретения, полезни модели, промишлени дизайни и търговски марки. Другата част обобщава информацията за културната и творческата дейност – читалищата, издаването на книги, правенето на филми, броя на тв и радиооператорите и др.
Показателите са общо 23 и за да се избегне поставянето на столицата на първо място по всички, индексът е направен така, че обобщава информацията спрямо всеки 10 хиляди души от местното население.
Според изследването в нито една от общо 265 български общини не липсват читалища. Любопитното е, че техният брой почти не е намалявал – за пет години са закрити едва две от тях.
В сферата на културната дейност община Свищов се откроява със системните си усилия за съхраняване на културното наследство, като модернизира инфраструктурата и създава добри условия за привличане на млади хора, насърчавайки развитие на творчеството и надграждане на културния потенциал. Също така Общината дава сериозна заявка за развиване на научно-развойна дейност на територията на бъдещия Дунавски индустриален парк, привличайки за свои партньори висши училища като СА „Д. А. Ценов“, РУ „Ангел Кънчев“ и НВУ „Васил Левски“.