Излезе от печат най-новото монографично изследване на Музея на Възраждането в Елена – книгата „Сокаи“. Творбата е второ преработено и допълнено издание, неин автор е директорът на Музея – Светослав Петров. Той е етнолог с дългогодишни професионални интереси в областта на материалната култура на българите. Страстта му към българската носия го провокира да издирва, реконструира и възстановява прототипи на нашата национална идентичност, в това число изработка на сложни невестински забраждания.
Книгата „Сокаи“ е строго ерудирано, родолюбиво изследване на женското сокайно забраждане. Монографията събира в себе си всички изследвания, правени до момента през годините. Ценни са включените спомени на реални носителки на забраждането, записани от изследователи в началото на XX в.; разгледани са архивни материали, някои от които се публикуват за първи път – снимки, картини, стенописи.
Употребата на сокайното забраждане се свързва с етнографската група на балканджиите, населяващи северните склонове на Централна Стара Планина и Предбалкана, и е в пряка връзка с местообитанието и народната им носия. Елемент от нея е невестинското забраждане „сокай“, което има три разновидности – търновски (килифаревски) – носен в планинските селища южно от Велико Търново; габровски – разпространен около Габрово, Трявна и Дряново, и ловешки – разновидност на габровския.
Ценен принос на изследването е неговата практическа част, в която авторът дава насоки за правилното и точно реконструиране на сокаите. Той изработва възстановки на старинни забраждания над 12 години по модел на запазени автентични сокаи.
Новото издание е обогатено с повече архивни материали, непубликувани към момента факти и твърдения за произхода и ареала на разпространение на балканджийската носия, както и допълнена с още повече цветни илюстрации. Издател е печатна къща: Фабер гр. В. Търново.
Книгата може да бъде намерена на място в обектите на Музей на Възраждането гр. Елена, както и да бъде поръчвана на Фейсбук страницата им: https://www.facebook.com/MuseumElena