Сряда, 09 Oct 2024
            
Лясковец Общество

В Петропавловския манастир откриха музейна сбирка, която разказва историята на духовното обучение в първата българска семинария

  30.05.2024 14:02
В Петропавловския манастир откриха музейна сбирка, която разказва историята на духовното обучение в първата българска семинария

На 11 май 2024 г. се навършиха 150 г. от основаването на първата българска семинария - Петропавловската. Началото е поставено от митрополит Иларион Макариополски, който наскоро след възстановяването на Българската екзархия е избран за Великотърновски митрополит.

За историческото събитие и последвалите години духовно обучение в манастира над Лясковец вече разказва музейна сбирка, открита днес. С благословията на Великотърновския митрополит Григорий, сбирката създава сестра Елисавета. Пред гостите, дошли за официалното откриване, сред които дядо Григорий, областният управител Ивайло Здравков, кметът на Лясковец Васил Христов и заместникът му Емилия Жилиева, директорът на Регионално управление „Северен централен регион на „Български пощи“ Павлин Кавулски и др., сестра Елисавета припомни исторически факти.

Първата работа на митрополит Иларион Макариополски след връщането му в Търново била да създаде духовно училище, в което да се подготвят следосвобожденски кадри – не само в духовно, но и в светско отношение. По онова време Недю Жеков е учител в класното училище в Лясковец. Жеков подема идеята и Петропавловското духовно училище отваря на 11 май 1874 г.

Забележете, че тогава още не е вдигнато Априлското въстание, акцентира дядо Григорий.

Представяте ли си колко огромна е била нашата епархия – стигала е до Свиленград, а дядо Иларион се спира точно на нашето здание, на нашия манастир. Огромна чест, разказа сестра Елисавета.

Започват да прииждат ученици – с носии, с дървени куфарчета, каквито са показани в сбирката. По описание на Стоян Костурков, майсторка от Лясковец ушива униформата на семинаристите, направена при втория ректор – след като Недю Жеков става околийски управител в Дряново, мястото му заема епископ Климент Браницки със светско име Васил Друмев, който по-късно става митрополит Търновски. Дядо Климент изработва устава и повечето програми за училището. Стремял се е от тук да излизат не само добри духовници, но и общественици и учители.

Повечето възпитаници, за които имаме сведения, стават историци, литературоведи, учители, малко от тях стават свещеници. Но всички помнят откъде са тръгнали. И когато се събират за 25 г. от кончината на дядо Климент, акад. Йордан Трифонов казва: „Ние, петропавловските семинаристи“. Значи те винаги са се гордяли, макар че продължават образованието си в цяла Европа. Това беше целта ми – да изследвам процесите, разказа още сестра Елисавета, която е разработила дипломна работа към Православния факултет на ВТУ за Петропавловската семинария. С такова вълнение се докоснах до това време, когато и думите, и хората са били много по-различни, сподели Елисавета.

Още по-голямо удоволствие за нея било да се свърже с наследници на семинаристи. Част от тях днес бяха в Петропавловския манастир за откриването на сбирката.

Петропавловската семинария е закрита през 1886 г., вероятно поради дрязги между дядо Климент и Стефан Стамболов. Така остава само Самоковската, макар и открита 2 г. след Петропавловската. С построяването на Софийската семинария през 1902 г. пък остава само тя.

Щастлива съм, че успях да реализирам това мое дело, благодаря на хората, които ми помогнаха, на дядо владика. Правихме го със собствени средства и сили, дълбок поклон на всички, които се включиха, обърна се към гостите сестра Елисавета, за която, наред с въстанията, създаването на семинарията е най-важното духовно нещо, случило се в Петропавловския манастир.

Самият факт, че зданието е пощадено от земетресението, означава, че е било право дело, допълни сестра Елисавета, чиято идея е да се дава пример на младите да уважават и тачат историята си.

Помещението, в което е наредена сбирката, всъщност е килията, в която през 1894 г. е бил заточен дядо Климент Търновски, припомни митрополит Григорий, и отново благослови делото на сестра Елисавета и хората, които й помагат.

Събитията за годишнината от основаването продължават. Утре Светата обител и Православният факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ организират тематична конференция с начален час 10 ч.

На 2 юни в 9 ч. ще бъде отслужена Света литургия, заупокойно възпоменание на потрудилите се в духовната семинария.

Биляна МИЛЧЕВА


Ключови думи
Петропавловска семинария
Последни
Седмицата
Анкета