Вторник, 22 Апр 2025
            
Горна Оряховица Общество

Диригентът на оркестъра на ФА „Сидер войвода“ Тихомир Йорданов: Желанието е единственото нещо, което ни дели от успеха

  21.04.2024 09:52
Диригентът на оркестъра на ФА „Сидер войвода“ Тихомир Йорданов: Желанието е единственото нещо, което ни дели от успеха

Преди няколко дни оркестърът на ФА „Сидер войвода“ спечели първа награда в своята категория от Националния фестивал за инструментални изпълнители на българска музика „Потомци“ в Лясковец. За краткото време от създаването си преди три години фестивалът се наложи като значимо събитие в света на инструменталистите, изпълняващи народна музика. Журират професионалисти от Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив, участват много школи и състави и това прави фестивала много значим.

За нас това е втора награда и вероятно е редно да спрем с участията си. Но от една страна оркестри като нашия имат нужда от изява на подобни престижни форуми. В България те са много малко. От друга страна най-големият смисъл от такъв фестивал е не за нас, а за младите изпълнители. Те виждат, че от тяхната работа има смисъл. Така че нашето първо място е не само за нас, но и за тях, за да се уверят, че трябва да продължат да работят, коментира диригентът на оркестъра на ФА „Сидер войвода“ Тихомир Йорданов след награждаването.

В момента оркестърът на ФА „Сидер войвода“ има осем инструменталисти на щат към НЧ „Напредък 1869“. Покриват се основните народни инструменти – кавал, гайда, две гъдулки, тъпан, тамбура, плюс акордеон и контрабас. За записи и участия се присъединяват и още музиканти, но това е ядрото. Всички са с музикално образование. Повечето имат и педагогическа правоспособност и се опитват да изграждат последователи.

В днешно време е много трудно да задържиш вниманието на децата към народното пеене и свирене. Малко по-лесно е за танците, тъй като там най-бързо се получава – ако имаш талант, след няколко урока ще танцуваш. Свиренето и пеене обаче се учат дълго и трудно. А децата ни са свикнали с един клик върху дисплея на телефона да получават всичко, от което се нуждаят. Това е тежка тема, колкото и тази за културната политика на държавата ни. По-скоро за липсата й. Нужни са сериозни действия, защото културата е лицето на страната и народа й. Как трябва да стане, може да се види в един малък град като Горна Оряховица, където в едно читалище са събрани няколко от най-добрите школи в страната.

Това са малка част от тезите на Тихомир Йорданов, който има достатъчно опит не само с изпълнители и оркестри в България, но и с работа в чужбина. И то работа всякаква – бил е разпространител на печата във Великобритания, работил е с български фолклорен състав в Германия, помагал е на бизнеса на приятел във Виена. Бил е и журналист по времето, когато в Горна Оряховица имаше местни канали и въобще виждал е живота от много страни.

Народната музика не е застинала преди векове,

тя се развива, а оркестърът на ФА „Сидер войвода“

работи здраво, за да е сред най-добрите

Народната музика не е нещо закостеняло и затворено в една форма, създадена преди векове. Както и всяко друго изкуство, фолклорът се развива. Музиката, която се изпълнява днес, е много различна от това, което се е свирило преди 40 години. Стъпва се на базата, създадена преди векове, но вече се разгръща много по-широка тоналност, включват се инструменти от класическите оркестри и с две думи един народен оркестър започва да звучи много близо до една филхармония. Това сравнение може да е опростено за музикантите, но е по-лесно разбираемо за обикновения слушател.

Който е бил на концерта на ФА „Сидер войвода“ за 70-та годишнина на състава преди година, може да си даде сметка за какво става въпрос. Тогава към ядрото от народни инструменти се бяха присъединили и класически музиканти и се беше получило наистина много различно и интересно звучене на иначе познати фолклорни ритми.

Народната музика се разви много в последните години. Вече се свирят изключително авторски неща. Използва се максимално диапазона на народните инструменти. Ползват се различни похвати, които, стъпвайки на образците от миналото, представят нещо много съвременно. И ние се опитваме да бъдем на нивото на тези нови предизвикателства, работим много, защото нашите традиции ни задължават, казва Тихомир Йорданов.

НЧ „Напредък“ е лаборатория

за таланти в много изкуства,

ние показваме как трябва да се случват нещата

ФА „Сидер войвода“ е вторият в страната ансамбъл след „Филип Кутев“. Създаден е от чиновници, които са били обединени само от любовта към фолклора. Впоследствие обаче той стига до най-високо ниво. Аз не понасям да ни наричат самодейци, защото работим наистина професионално. И не става въпрос само за оркестъра. По същия начин работят всички школи в Читалището. Резултатите го доказват. Аделина Колева създава победители и е голямо име в своята музика. Нейните възпитаници правят концерти с Биг бенда на БНР. Калинка Генова създава световни шампиони по танци. Георги Петров с хора на нашия ансамбъл прави такива неща с оркестъра на БНР, че можеш да кажеш само „невероятно“. Донка Копринкова е най-добрата в своето изкуство. Всичко това е събрано в едно читалище, което е като лаборатория за различните изкуства. Лаборатория, от която излизат най-добрите изпълнители. И това не е от сега. Цяла България е пълна с кадри, които са тръгнали от Горна Оряховица и от НЧ „Напредък“. Всичко това ни задължава и нас, казва Тихомир.

Както повечето занимаващи се професионално с фолклор в Горна Оряховица, той е продукт на „Гусларче“. Свири на гайда от 6-годишен. След висшето музикално образование е добавил и магистратура по мениджмънт на творчески състави. Зад тези сложни думички всъщност стои умението да работиш в екип и да накараш хората да работят с една цел, казва Тихомир, който от четири години е диригент на оркестъра на ФА „Сидер войвода“. Иначе е в състава от 2008 г. с различни по продължителност прекъсвания.

Ако българите имат план и дисциплина,

ще постигнат повече от много други народи

В паузите работил в Англия, Германия и Австрия. Общуването с различни хора и култури му помага да намери себе си и да изгради една доста стройна теория защо на българите не ни се получава и колко всъщност малко ни трябва, за да бъдем успешни.

Успехът не го измервам с пари, разбира се. Това е голямата ни грешка – да остойностяваме всичко. Материалният успех е важен, но той по-скоро е следствие. Никой не е станал щастлив само защото има пари. Ние, българите, сме качествени хора. Или поне повечето сме. Но сме тревожни хора, които си мислят, че някой ни е длъжен. Това си го носим от Народната република. Когато сме поставени в условия, в които имаме план и дисциплина – успяваме. Оставени сами на себе си често се поддаваме на мързела и течението. А от успеха ни дели едно единствено нещо – желанието. Когато знаеш какво искаш и се постараеш, успехът няма как да не дойде. Трябва ни повече амбиция. Трябва ни да приемаме всичко, което правим, за важно. Това е моята основна цел – да накарам децата, с които работя, да се влюбят в това, което правят. Може и да не станат професионални музиканти. Но, ако приемат за важно всяко нещо, с което се занимават, няма как да не успеят, разсъждава Тихомир.

Казва, че има късмет да работи с хора, които, първо, му дават свобода и второ, също като него искат да се развиват. Ръководството на Читалището и целият екип на ансамбъла са хора, с които се работи лесно, защото искат същото – да растем и да правим най-доброто, на което сме способни. Наскоро имахме среща и с новото общинско ръководство и съм впечатлен. Кметът Николай Рашков каза нещо важно, той каза „Имам една мечта…“. Неговата мечта е за Горна Оряховица. Не знам дали ще я осъществи, но важното е, че ни трябват хора с мечти. Моята мечта е нашият ансамбъл да направи самостоятелен концерт в НДК и знам, че това ще се случи. Правим нашата музика по най-добрия начин и няма причина да се притесняваме от такава мечта, казва Тихомир.

Елена ВЕЛКОВА


Ключови думи
Тихомир Йорданов ФА "Сидер войвода" Горна Оряховица
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати