Петък, 09 Май 2025
            
Икономика

Местни производители се обединяват, за да селектират оригинални винени дрожди

  03.12.2023 12:14
Местни производители се обединяват, за да селектират оригинални винени дрожди

Няколко винопроизводители и лозари от Великотърновска област се обединяват, за да разработят иновативен за страната продукт – течни дрожди от местни гроздопроизводители. Партньорите създават сдружение „Нови български вина”, в което участват Университетът по хранителни технологии в Пловдив, Национална винарска асоциация, „Ловико лозари” ЕАД, „Гулбанис вайн” ООД и „Руевит естейт” ЕООД. Техният проект за селектиране на винени дрожди от местни производители е одобрен по програма „Развитие на селските региони”, като одобреното финансиране е 397 хиляди лева.

Подадохме проекта доста отдавна, покрай всичките кризи в последните години оценяването се забави и сега ще се наложи пребюджетиране на всички одобрени проекти. Надяваме се този подготвителен период да приключи до началото на селскостопанската година, обясни енологът Станимир Стоянов, който работи със Сдружението.

Идеята е българските производители да направят това, което винарите по света правят отдавна – да селектират свои дрожди, които да помогнат за създаването на вина с по-специфични вкусове и аромати. Целта е да се развият местните производители, като те създават отличаващи се и оригинални вина.

Дрождите или маята за виното са микроорганизми, които задействат ферментацията и превръщат захарите в гроздето в алкохол. Те играят решаваща роля по отношение качеството и вкуса на виното.

С реализиране на проекта ще се произведат типични регионални вина, с по-голяма добавена стойност, качество и изразени характеристики на сорта. Те ще достигнат до пазара, а крайният потребител ще получи продукт със запазена специфика и автентичност, обясняват авторите на проекта.

Това ще се постигне чрез селекция на течна култура дрожди от собствени за винопроизводителите лозови масиви - иновативен подход, чрез който ще бъде подсигурен чист ферментационен процес, при минимални рискове от спонтанна ферментация, като в същото време ще се запази уникалността на използвания сорт грозде. Ще бъдат произведени нов тип регионални вина с по-добри органолептични характеристики. Към момента, постигането на такъв резултат във винарския бранш е невъзможен поради факта, че за провеждане на алкохолната ферментация при производството на вино в България масово се използват сухи дрожди, като всички предлагани на пазара са внос. Поради това вината, произведени от различни гроздя и региони, но с такива дрожди, имат сходни характеристики и не се отличават със специфичност. Селектираните по проекта дрожди ще бъдат размножавани, поддържани и използвани във винопроизводството и след приключването му.

За целите на проекта ще се обособят микрорайони в лозовите масиви на участващите в проекта и от тяхното грозде да се селектират щамове, които да са оригинални и отличаващи виното. По света имат селектирани дрожди за всеки сорт, а за нас това е иновативен продукт.

В идеята се включват три от големите собственици на лозови масиви в областта. „Ловико лозари” ще участва с масивите си в Сухиндол, Коевци и Бяла река, Сухиндолско. „Руевит естейт” е собственик на лозята и избата в Бяла черква, Павликенско. „Гулбанис вайн” се включи с лозята в Горски долен Тръмбеш. Докато проектът получи одобрение, лозовият масив стана собственост на S Land ЕООД, което развиват екологично земеделие в горнооряховското село. Така че предстои дружеството да заеме мястото на „Гулбанис” в сдружението.

В дейностите по проекта има и много наука, затова се включва Университетът в Пловдив, който ще доразвие постигнатите научни резултати и за своите студенти.

Елена ВЕЛКОВА


Ключови думи
дрожди
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати