В държавния Бюджет 2024 да бъдат предвидени повече средства за култура. Това поискаха днес ръководители на културни институти във Велико Търново на среща с председателя на Парламентарната комисия по култура и медии Тома Биков. Домакин на срещата бе РБ "П. Р. Славейков", като теин инициатор бе народният представител от ГЕРБ-СДС от Великотърновския избирателен район Димитър Николов. Николов е член на ресорната комисия в Народното събрание.
Културата може да е приоритет, ако е приоритет в бюджета. С общи усилия можем да защитим реномето на Велико Търново не само като историческа и духовна столица, но и като културна, смята Николов.
Опитваме да вкараме културата в политическия дебат, защото е въпрос на политика къде ще поставиш културата. Сега е под диктата на Министерството на финансите. Имаме голяма културна инфраструктура, която не се финансира достатъчно. Реформа в сферата трябва да има, но не с оптимизиране на средствата, а с тяхното увеличаване, коментира Тома Биков.
По думите му основен проблем е ниският административен капацитет в Министерството на културата. А капацитетът е нисък, тъй като културата е на последно или предпоследно място при формирането на бюджета. Затова и Министрестерството пропуска много възможности да финансира свои проекти, посочи Биков. И припомни идеята ако Министерството на културата не успява да усвои напълно бюджета си, остатъкът да отива във Фонд „Култура“, а не да се връщат във финансовото министерство.
Промени в два закона се очаква да бъдат приети до края на годината – в този за авторското право и в Закона за закрила и развитие на културата. Очаква се с промените да бъде регламентирано, че право на финансиране по фонд „Култура“ ще имат и субсидираните културни институти.
С молба стандартите да бъдат изравнени се обърна зам.-директорът на РБ „П. Р. Славейков“ Иван Александров към народните представители. Апелът на служителите в културните институти е заплатите им да бъдат изравнени с учителските. Изпълняваме една и съща методическа функция, нужна е справедливост, призова Александров.
Областният координатор на КНСБ също се включи в дискусията. Васил Тодоров припомни, че синдикатите искат поне 35% повече пари за култура, за да може заплатите да се вдигнат с минимум 20%.
Ще закъсаме сериозно, ако не се вдигнат разходните стандарти, потвърди и директорът на МДТ „Константин Кисимов“ Васил Вълчев.
Ще искате шумно, иначе няма да ви чуят, посъветва Тома Биков, и припомни, че стандартите в театрите не са вдигани от 2015 г.
Биков коментира и темата с укропняването на културните институти. Изрично подчерта, че говори за укропняване, а не за съкращения, с основната идея тези институти да могат да разполагат с по-големи бюджети. Към днешна дата темата обаче не е на дневен ред, подчерта още Биков.
С най-голям интерес и одобрение бе посрещната още една идея – обмисля се догодина с МРРБ да бъде пуснат пилотно проект за саниране на общински и държавни сгради, които са паметници на културата.
Ако това започне да се прави, ефектът ще си проличи само след 2 г., смята Тома Биков.
Биляна МИЛЧЕВА