Една вълнуваща премиера събра почитатели и музикални таланти в читалището в село Първомайци. Писателят, поетът, художникът, преводачът и музикантът Стефан Митев сътвори истинско пиршество на Духа с прекрасните си творби в най-новата си книга „Утре е близо”.
Пред читателя стои една концептуална книга – в едно са събрани стихотворения, разкази, текстове за песни, преводи на руски и италиански творци. Авторът е обособил и няколко раздела със свои графики, създадени през годините. Обединени са от тематични кръгове. На първо място изпъква темата за твореца и творчеството. Поетът Стефан Митев съзнателно търси отговор на въпроса – кое кара творецът да твори, кои са движещите сили на творчеството.
Темата за човека и връзката му със света и времето се прокрадва като червена нишка във всяка негова творба. Творчеството като игра е едно от основните поетични внушения на твореца. Има нещо шекспировско в погледа към живота и творчеството. За автора животът е като театър – много от творбите са в диалогична форма и с драматургични елементи („Ще се справим”). Творецът е освободен от илюзиите на живота и търси Истината. На дневен ред излиза въпросът за старостта и равносметката („Пенсионер”). Нахлуват спомените за близките хора („Дим”, „Присъда”). Образът на майката на лирическия герой ни връща в щастливото детство (”Дългия път”). Взаимно се противопоставят поривът да се открие света и поривът към детството, към родния край, споменът за родителите и родния дом. Морето и морякът са друга любима тема на поетът Стефан Митев.
Стефан Митев е изключителен познавач на богатството на българския език. В неговите творби ние виждаме майсторството и богата лексика, с което той гради своя стих, силно впечатление прави неговото поетическо словотворчеството. Той много демонстрира прекрасното владеене на стихотворните форми. В сборника „Утре е близо” откриваме стихотворението „Глаголен маратон”, където всички думи са глаголи и една класическа форма на стихотворение – „Акростих”. Тези творчески опити кореспондират с едно друго негово произведение (извън сборника) – хумористичният разказ „Падението на Потрахильо Плетос де Панчава”, където пък всички думи започват с буквата „П”. В поезията и прозата Стефан Митев залага на играта като градивен творчески елемент.
Читателят може да се наслади на прекрасните преводи от руски език на поетът Александър Суслов. Авторът е обособил раздел с тестове за песни, които очакват своя композитор, а на някои от тях самият Стефан Митев е написал музика и аранжимент. Сред тях откриваме няколко песни за България и песен за Горна Оряховица.
Сборникът бе представен от секретаря на читалището Теодора Миновска, а Веселина Кожухарова прочете избрани произведения от него.
Препълнената Изложбена зала на читалището посрещна с бурни аплодисменти изпълненията на възпитаниците от Школата по пеене към НЧ „Напредък-1869” с вокален педагог Стела Дойкова. Стефан Митев дълги години е бил музикант и е с особен афинитет към естрадната музика и организаторите от НЧ „Иван Вазов-1893” направиха възможно създаването на един прекрасен сценарий, където всяка песен на децата от школата се редуваше с прочувствено стихотворение от Стефан Митев. Публиката се наслади на изпълненията на Габриел Дишев, Емоника Николова, Елица Иванова, Алекс Карабоев и Кристина Енчева.
Колегите на Стефан Митев от АРТ КЛУБ „ГАЙТАНИ” го приветстваха бурно през цялата вечер, Валентин Ангелов връчи поздравителен адрес от името на дует „Тюркоаз” по повод премиерата, а също така Галина Москова поднесе поздравителен адрес от името на Литературен клуб „Асен Разцветников”, град Горна Оряховица. От името на НЧ „Иван Вазов-1893” за автора и за госпожа Стела Дойкова, както и за изпълнителите, бяха поднесени цветя. Творческата вечер продължи в неофициална форма с много автографи от автора и почерка за всички гости.