Горнооряховска община ще се присъедини към предложено от Община София партньорство за облекчаване обслужването на граждани с увреден слух. Идеята е Софийска община да осигури преводач на български жестов език, а той да се ползва и от други общини чрез видео връзка. Това ще облекчи обслужването на глухи граждани, а и всъщност е предвидено в Закона за българския жестов език, приет през 2021 г. Според този закон българският жестов език има равен статут с речевия български, а глухите граждани имат право на превод, ако предварително заявят своето желание пред съответната институция. Преводачите с български жестов език обаче са твърде малко и няма как всяка община да си осигури услугите на отделен човек. Затова е измислено кооперирането между повече общини. Софийската ще осигури преводача и заплатата му, а тези, които ползват услугите, ще заплащат по 20 лева на час или 0,33 лв. на минута за времето на превода.
Нуждата от превод в някои ситуации познават всички глухи хора, дори и тези, които в обичайния си живот са интегрирани много добре сред чуващите. А преводачите са изключително малко. В Горна Оряховица има три жени, които владеят български жестов език, но двете вече са възрастни и със здравословни проблеми. На практика само секретарят на Дружеството на глухите Мариана Станчева е на разположение за помощ, когато се налага такъв превод. Най-често й се налага да придружава хората при лекар, когато е важно и двете страни добре да се разберат. В повечето случаи децата и близките помагат, но има и възрастни самотни хора, които имат нужда от преводач, разказва Станчева.
Горнооряховското дружество има около 120 членове в общината. Повечето са възрастни хора, но голяма част са в трудоспособна възраст и работят. Дружеството в Горна Оряховица е едно от най-старите в България. Съюзът на глухите е създаден в София през 1934 г. Веднага след войната се правят дружества в големите градове – Варна, Пловдив, а също и в Горна Оряховица. Основател на горнооряховското дружество е Димитър Краев, който е сред основателите и на Съюза. Той се установява тук и работи в Столарското училище за глухи в Манастира „Св. св. Петър и Павел“. Там глухите младежи получавали занаят. По-късно училище за глухи деца се прави в Горна Оряховица. Създава се и трудовото предприятие „Тих труд“, което осигурява работа за глухи. В един момент общността е била доста голяма, но постепенно намалява. В днешно време „Тих труд“ само отдава под наем помещения. Един от цеховете е нает от мебелна фирма, която по договор е задължена да осигури работа на 4 глухи и в момента там работят трима мъже без слух. Много от глухите в Горна Оряховица работят в предприятия наравно с чуващите и са добре интегрирани в своите колективи. Но със сигурност имат нужда от помощ, когато се сблъскват с необходимостта от общуване с институциите, смята Мариана Станчева.
Елена ВЕЛКОВА