Цяло едно село в Горнооряховско се превръща в своеобразен експеримент за екоземеделие и място за здравословен и спокоен живот. Горски долен Тръмбеш се намира само на 18 км от Горна Оряховица, но има специфични природни дадености, които го превръщат в подходящ обект за подобен експеримент. Селото е разположено на южния склон на местността Калето, откъдето на длан се виждат поречията на реките Янтра и Лефеджа и полските села в ниското. В землището му попадат над 8000 декара земеделска земя и единственият голям лозов масив в Горнооряховско. Подобно на всички села с предимно мюсюлманско население в общината, и Горски долен Тръмбеш се превърна в последните години в донор на работна ръка за ферми и оранжерии в Германия и Холандия. Преброяване 2021 отчете едва 214 жители в селото, с почти 40% по-малко отпреди 10 години, когато е било предишното преброяване.
Но пък селото е привлякло вниманието на инвеститори, които вярват, че могат да го оживят и да го спасят от пълно обезлюдяване. От няколко години S Land ЕООД изкупува земи в селото и вече притежава почти изцяло земеделската земя. По-голямата част я обработват арендатори. Но на част от земята новите собственици развиват едно по-различно земеделие. Първоначално идеята била да произвеждат чиста храна за себе си и близките си. Като привърженици на здравословния начин на живот, искат да ядат месо и зеленчуци, отгледани възможно най-естествено, без химикали и подобрители. И решението било да си ги произведат сами. В оранжериите се отглеждат зеленчуци, които наистина са био. Овцете, които развъждат, са на свободна паша, а самите пасища не се третират с химикали. Стадото наброява вече над 100 животни. И стопаните му започват нов етап от проекта си – изграждане на бутикова мандра за малки количества висококачествени млечни продукти. На този етап идеята е да се произвежда мляко, сирене, кашкавал за собствени нужди и за близки, и евентуално останалото количество да се продава в региона.
В случая не става въпрос за модерното напоследък бягство от града и връщането към естествения начин на живот. S Land е сериозна фирма на пазара на земеделска земя, а нейните собственици Нели и Атанас Симеонови са собственици и на една от най-големите фирми в охранителния бизнес в България.
Всъщност Нели Симеонова има и емоционална връзка с горнооряховския край. Тя е родена в София, но баща й е от Горна Оряховица и тя е израснала тук при баба си и дядо си. Дори средното си образование е завършила в Горна Оряховица. Обичам този край и искам да помогна той да се развие. Ще бъде жалко, ако село като Горски долен Тръмбеш изчезне от картата, затова помагаме с каквото можем. Селото има много активен кмет и сме добри партньори с Маринчо Маринов. Радвам се, че помогнахме с контактите си, за да се реализира проекта за прокарване на вода от „Йовковци”. Това е голяма мечта на хората от селото и на кмета и ги разбирам като знам каква лоша вода пият в момента, споделя Нели Симеонова, която е управител на S Land.
Последната инвестиция на семейната фирма в селото е изкупуването на лозята, стопанисвани доскоро от „Гулбанис вайн”. Това е единственият голям лозов масив в общината на над 400 декара. Честно казано създадохме си голямо главоболие с лозята, защото това е изключително трудоемък, скъп и неблагодарен бизнес. Няма работна ръка, искат се големи инвестиции, а държавата въобще не оказва никаква подкрепа. Когато станахме собственици на лозето, разбрахме колко им е трудно всъщност на лозарите в България и как държавната политика в сектора, или по-скоро липсата й, ще ги съсипе. Ако нищо не се направи, за да бъдат подкрепени, те са обречени, смята Нели Симеонова.
Трудностите обаче не разколебават новите собственици, въпреки проблемите с работната ръка, с изкупните цени и пазарите. Тук има уникални сортове, някои от които ги няма на друго място в България и искам да ги спасим. Ще се борим, категорична е Симеонова.
Освен в земя, S Land инвестира и в къщи в селото. Идеята е да се привлекат нови заселници. Ако са и такива, които да работят в стопанството – още по-добре. Вече има едно семейство, което потърсило спокоен живот на село. Защо да не се появят и още хора, които да заживеят в Горски долен Тръмбеш.
Елена ВЕЛКОВА