Понеделник, 09 Яну 2023
            
Велико Търново Други

Курсанти и реконструктори от България и Румъния се включват във възстановка на Нишката операция от 1944 г.

  10.10.2022 12:32
Курсанти и реконструктори от България и Румъния се включват във възстановка на Нишката операция от 1944 г.

Курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ и реконструктори от България и Румъния ще участват във военноисторическа възстановка на Нишката операция от 1944 г. Възстановката ще се състои на 15 октомври на учебния полигон на Военния университет в Беляковец. Началото е 12 часа. Входът е свободен.

Час преди началото на реконструкцията, на полигона ще бъдат подредени оригинални машини от периода, тежко въоръжение, което са използвали и двете армии – и българската, и германската - опел Blitz, командирските автомобили „Кугър” и „Феномен Гранит”, различни модели на мотори с кош. Всички, които желаят, ще имат възможност да ги разгледат и да се снимат.

Денят е обявен и за Ден на отворени врати за Националния военен университет.

Организатори на възстановката са Клуб за военноисторически реконструкции „Братя по оръжие“ със съдействието на Министерството на отбраната и Националния военен университет „Васил Левски“.

Нишката операция е настъпателна операция на Червената армия и 2-ра българска армия. Операцията е проведена от 8 до 14 октомври 1944 г.

Втора българска армия е под командването на генерал-майор Кирил Станчев и разполага с 91 158 души, 32 400 коня, 760 оръдия и минохвъргачки и 91 танка. Настъплението на 2-ра армия започва на 8 октомври след масирана артилерийска подготовка и авиационни бомбардировки. На 10 октомври Бронираната бригада извършва пробив в отбраната на противника и го принуждава да се оттегли западно от река Българска Морава. На 12 и 13 октомври българските войски продължават преследването, на следващия ден части на 6-а пехотна дивизия, с помощта на внезапен удар от юг на Бронираната бригада овладяват Ниш и напълно разгромяват частите на Вермахта.

Германските войски наброяват около 21 500 души от 13 пехотни батальона, разполагащи със 154 оръдия, 164 минохвъргачки, 38 танка и 18 самолета. След края на битката, загубите на германците възлизат на 5200 убити и 3850 пленници.

Операцията има и стратегически, и политически смисъл. Овладян е важният пътен възел Ниш и България доказва решимостта си да воюва срещу нацистка Германия.


Ключови думи
Нишка операция
Последни
Седмицата
Анкета
Спазвате ли трите Д - дистанция, дезинфекция, дисциплина?

Резултати