Петък, 11 Юли 2025
            
Други

Намаляване броя на превишенията на фини прахови частици сочат данните за 2021 г.

  16.03.2022 13:59
Намаляване броя на превишенията на фини прахови частици сочат данните за 2021 г.

Данните от пунктовете за мониторинг на качеството на атмосферния въздух във Велико Търново и Горна Оряховица сочат намаляване броя на превишенията на фини прахови частици с размер до 10 микрона (ФПЧ10) през 2021 г.

През 2021 г. от ръчен пункт в РИОСВ - Велико Търново са отчетени 19 броя превишения на средноденонощната норма (СДН) от 50 µg/m3 за ФПЧ10, която съгласно Наредба №12 от 15 юли 2010 г. за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици, олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух не трябва да бъде превишавана повече от 35 пъти в рамките на една календарна година. През 2020 г. са установени 38 превишения на СДН.

Автоматична измервателна станция (АИС) в Горна Оряховица е регистрирала 38 броя превишения на СДН за ФПЧ10. За сравнение, през 2020 г. отчетените превишения са 64 броя. Не са установени превишения на нормите за серен диоксид, азотен диоксид и озон.

Измерената средногодишна концентрация за Велико Търново е 26,40 µg/m3, която не превишава средногодишната норма (СГН) от 40 µg/m3. В Горна Оряховица нормата също е спазена, като измерената средногодишна концентрация е 31,25 µg/m3.

От Автоматична станция (ДОАС) в Свищов не са отчетени превишения на нормите за измерваните газообразни замърсители. Поради възникнал технически проблем с анализатора, регистрираните данни за ФПЧ10  през 2021 г. са 76,16%. Така регистрираните данни не покриват изискванията към качеството на данните, определени в Наредба № 12/2010 г., в която е определено изискване за минимум регистрирани данни от 90%. В тoзи случай не може да бъде направено сравнение с нормата за средногодишна концентрация и допустимия брой превишения в рамките на една календарна година.

През 2021 г. във Велико Търново са проведени измервания на качеството на атмосферния въздух и с мобилна автоматична станция на Регионална лаборатория Русе към Изпълнителна агенция по околна среда. Измерванията са извършени в продължение на 8 седмици, равномерно разпределени през годината, в пункт ,,Дом за стари хора“, кв. ,,Бузлуджа“. Не са отчетени превишения на приложимите норми по показатели: серен диоксид, азотни оксиди, въглероден оксид и озон. По отношение на ФПЧ10 е регистрирано едно превишение на СДН.

През 2022 г. измервания за качеството на въздуха с мобилната автоматична станция ще бъдат извършени във Велико Търново и Габрово.

Замърсяването с ФПЧ10 има ясно изразен сезонен характер. Наблюдава се повишаване на концентрацията му през пролетния и есенния период на годината, до достигне на максимум през зимните месеци. Обратна тенденция се наблюдава през лятото. Това се дължи на специфичната метеорологична обстановка през студените месеци и увеличаване интензивността на емисиите на ФПЧ10 от източници, характерни за тези периоди от годината (основно битово отопление).


Ключови думи
фини прахови частици
Последни
Седмицата
Анкета
Ще посетите ли Празника на горнооряховския суджук?

Резултати