Петък, 22 Oct 2021
            
Горна Оряховица Култура

Гран при от театралния фестивал „Камъка” е за „Кралят Елен” на Театрално студио „Смехурко” от София

  10.10.2021 14:17
Гран при от театралния фестивал „Камъка” е за „Кралят Елен” на Театрално студио „Смехурко” от София

Голямата награда на Втория Национален фестивал на аматьорските театри „Камъка Горна Оряховица 2021” замина за София. Спечели я Театрално студио „Смехурко” при Център за изкуства, култура и образование „София” – филиал Банкя с ръководител Цвете Лазарова. Младите театрали се представиха с „Кралят Елен” по Карло Гоци, оценен от журито като най-добрия спектакъл на фестивала.

Театралният фестивал в Горна Оряховица се зароди по идея на ръководителя на МТ „Алтернатива” Симеон Христов преди три години и след година прекъсване заради пандемията отново събра на сцената на НЧ „Напредък 1869” почитатели на Мелпомена от цялата страна.

Организатори на фестивала са Община Горна Оряховица, НЧ „Напредък 1869” и Младежки театър „Алтернатива”. Подкрепени от фирма „Боби” с президент Румяна Добрева, „Гулбанис вайн” с президент Красимир Жеков и пицария „Антонио”.

Домакините от театъра към Читалището не участваха в състезанието, но връчиха своя специална награда и тя е за „Драматична комедия” по Стефан Костов на театъра към НЧ „Съединение 1888” в Драганово с режисьор Кирил Ангелов.

В петте фестивални дни бяха показани постановки на любителски театри от София, Кортен, Габрово, Свищов, Белене, Самоводене, Долна Оряховица, Драганово, Козаревец. Някои се представиха онлайн заради карантина на своите актьори. Съставите се състезаваха в две възрастови групи – до 18 и над 18 години. Оценява ги жури с председател сценариста Ваня Николова и членове Ренета Пенкова и Красимира Кожухарова.

Наградите в I възрастова група – до 18 години

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ за Велина Габровска за ролята „Смералдина” от спектакъла „Кралят елен” по Карло Гоци на театрално студио” Смехурко” – Банкя.

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА  РОЛЯ за Тихомир Иванов за ролята Кака Сийка от Спектакъла”Посрещането” Авторска композиция на Виктория Петрова по разкази на Чудомир на на  Младежки театрален състав „Шест плюс” при НЧ „НЧ „Априлов – Палаузов” – 1861” Габрово.

ГЛАВНА ЖЕНСКА РОЛЯ за Микаела Иванова за ролята на Таня Папучкина от спектакъла „Посрещането” на  Младежки театрален състав „Шест плюс” при НЧ „НЧ „Априлов – Палаузов” – 1861” Габрово.

ГЛАВНА МЪЖКА  РОЛЯ  за  Пламен Трифонов за ролята на „Ян Бибиян”от спектакъла „Ян Бибибян” от Елин Пелин на Младежки театрален състав „Смехоранчета” при НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1928” Габрово.

ТРЕТА НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБРА ТЕАТРАЛНА ТРУПА  за Младежки театрален състав „Шест плюс” при НЧ „НЧ „Априлов – Палаузов” – 1861” Габрово с ръководител Виктория Петрова

ВТОРА НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБРА ТЕАТРАЛНА ТРУПА за Младежки театрален състав „Смехоранчета” при НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1928” Габрово с ръководител Виктория Петрова.

ПЪРВА НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБРА ТЕАТРАЛНА ТРУПА

 за Театрален състав „Мелпомена“ при  НЧ „Напредък - 1870“ гр. Лясковец с ръководител Даниела Райкова

II възрастова група – над 18 години

ПООЩРИТЕЛНА награда за  Йорданка Тихчева за ролята „Горнева”  от спектакъла „Женитба с препятствия” от  Пелин Пелинов на Театрален състав „Вдъхновение” при НЧ „Христо Козлев – 1883” гр. Долна Оряховица.

ПООЩРИТЕЛНА НАГРАДА за Веска Кръстева за ролята „Люсиен” от  спектакъла „Лудории в съботната вечер” от Марсел Митоа на Театрална трупа „ БелАрт” – Белене.

ПООЩРИТЕЛНА НАГРАДА за Йорданка Андреева за ролята „Лора” от спектакъла „Сводници” от Иво Сиримохов на театрална трупа „Парашкев Парашкевов” при НЧ „ Земеделец – 1899” с. Козаревец.

ПООЩРИТЕЛНА НАГРАДА за Евгени Бочков за ролята „Лапарски” от спектакъла „Драматична комедия” от Стефан Костов на Драматичен театър при НЧ „Съединение – 1888” – Драганово.

ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ за Даниела Стоилова за ролята на „дъщерята” от спектакъла „Сладолед” на Драматичен театър Свищов при Първо българско народно читалище „ Еенка и Кирил д. Аврамови” с ръководител Митко Рупов

ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА  РОЛЯ за Христо Енев в ролята на Юрич от спектакъла  „Търси се нов съпруг” от  Миро Гавран на Камерна театрална формация при НЧ „Христо Козлев – 1883” гр. Долна Оряховица.

ГЛАВНА ЖЕНСКА РОЛЯ за Рена Дранкюлева  за ролята „майката”  от спектакъла „Спирка последна” по пиесата „Пясъчен пъзел” от Яна Добрева на Драматичен театър  при НЧ „Извор - 1883 ” с. Самоводене

ГЛАВНА МЪЖКА  РОЛЯ  за Иван Стаматов за ролята „Генерала” от спектакъла  „Сводници” от Иво Сиромахов на Театрална трупа „Парашкев Парашкевов” при НЧ „Земеделец” -1899” - Козаревец

ТРЕТА НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБРА ТЕАТРАЛНА ТРУПА за Театрален състав „Вдъхновение” при НЧ „Христо Козлев – 1883” гр. Долна Оряховица.

ВТОРА НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБРА ТЕАТРАЛНА ТРУПА за  Театрална трупа „Парашкев Парашкевов” при НЧ „Земеделец” -1899” - Козаревец

ПЪРВА НАГРАДА ЗА НАЙ-ДОБРА ТЕАТРАЛНА ТРУПА за Драматичен театър  при НЧ «Извор-1873» с. Самоводене с Режисьор: Д-р Георги Василев.


Ключови думи
театрален фестивал Камъка