Вторник, 22 Юли 2025
            
Общество

Лекар и пациент от Велико Търново разказват история за благодарност и надежда

  12.07.2021 09:43
Лекар и пациент от Велико Търново разказват история за благодарност и надежда

Велико Търново е рекордьор в Националната видеокампания „Живот със сърдечна недостатъчност“ на Института за здравно образование. В кратки филми хора от различни градове споделят как се е променил животът им след поставянето на диагнозата и как се справят със заболяването заедно със своите лекари. Подбрани са най-въздействащите истории и най-„тежките“ пациенти, които лекарите са имали в своята практика. Доверието помежду им, самодисциплината, медицинските открития – това спасява болните и им дава надежда за нормален живот.

Най-много истории до момента има от Велико Търново – своите емоции от ежедневната битка с болестта споделят пациенти от с. Дъскот и Горна Оряховица, както и лекар от Павликени. А в най-новото видео герой е д-р Мариана Генчева от Кардиологичната болница и нейната пациентка Иванка Атанасова, която живее в свищовското село Алеково.

Когато приели Иванка в болницата, тя била толкова зле, че д-р Генчева се притеснила, че няма да оцелее. „Беше с кардиална астма, хрипове, невъзможност да легне в леглото. Рискът от внезапна сърдечна смърт при тези болни е много голям. Но започнахме лечение, което беше ново към онзи момент. Имаше ефект още на втората седмица. Сега е коренно различен човек, разплакана от радост и кипяща от енергия“, разказва д-р Генчева. Тя е впечатлена и от изследванията, които показват, че състоянието на Иванка се е подобрило значително.

Сърдечната недостатъчност е хронично заболяване и контролът върху нея продължава цял живот. Пациентите имат нужда от чест контакт с лекаря и редовно наблюдение, а целта е удължаване на живота в добро здраве. Първите симптоми на болестта Иванка усетила преди осем години. Пила редовно изписаните лекарства, но в един момент се почувствала зле. Изморявала се, не можела да диша. Лекарите в Свищов пожелали да я приемат в болница, но тя отказвала, защото се грижи за 88-годишната си майка, която е незряща и не излиза от дома си. Докато един ден просто припаднала и в почти предсмъртно състояние се озовала при д-р Генчева.

„Тя не е само лекар, тя е преди всичко човек. Лекарствата са добри, направо нямам умора, гледам двора, градината. Но преди всичко е докторката, защото ако не беше тя, аз нямаше да съм така днес!“, казва Иванка. Благодарна е и на лекарите в свищовската болница, които са взели проблема й присърце. Както и на своя личен лекар д-р Асенов, който винаги идвал в дома й, макар че кабинетът му е в съседното село.

Повече вижте във видеото: https://youtu.be/lUBkO8TxMf4

Както и във Фейсбук страницата: https://www.facebook.com/240120539659253/videos/973239460179982

Другите видеа с участието на лекари и пациенти от В. Търново: Павликени: https://youtu.be/kB5cxO7xYLE, Горна Оряховица: https://youtu.be/HQ7sihq8Lgg  

Сърдечната недостатъчност (СН) е сериозно хронично заболяване, при което сърцето не може да изтласква достатъчно кръв, за да отговори на нуждите на тялото. Сред най-често срещаните причини за нея са коронарна болест на сърцето, инфаркт на миокарда (сърдечен удар), вродени сърдечни дефекти, увреждане на сърдечните клапи, предсърдно мъждене. Симптомите на задух и силна отпадналост могат да ограничат работоспособността на пациентите или способността им да извършват обичайните си ежедневни дейности, което води до социална изолация, тревожност и депресия. Сърдечната недостатъчност заема водещо място в общата смъртност от сърдечно-съдови заболявания. Около 50% от пациентите  умират до 5 години след поставяне на диагнозата. Тези прогнози са по-неблагоприятни дори от редица ракови заболявания, а обществото все още смята рака за най-опасен.

Умора дори при най-малкото усилие, задух, кашлица, отоци по краката – това най-често усещат пациентите със сърдечна недостатъчност. Кардиолозите я определят като глобална пандемия, която ще бъде бич за човечеството в следващите 10 години.  Но ако пациентите се вслушват в съветите на своя лекар, поддържат здравословно тегло, добра физическа активност и се хранят умерено, надежда има. 

В България със Сърдечна недостатъчност живеят около 150 000 души, които са диспансеризирани при личен лекар или кардиолог. В Област В. Търново болните са около 7000 души. 90% от тях са на възраст над 65 години.

По информация на Института за здравно образование


Ключови думи
Институт за здравно образование
Последни
Седмицата
Анкета
Ще посетите ли Празника на горнооряховския суджук?

Резултати