На 11 юни се открива 15-то издание на конкурса „Нова музика”. За първи път в рамките на утвърдената вече надпревара за съвременна музика, ще има и конкурс за народно пеене, който се организира от Вяра Петрова – вокален педагог към НЧ „Напредък 1869”.
В традиционния конкурс правилата са същите, както преди прекъсването миналата година заради пандемията. Има две категории – индивидуални изпълнители в 4 възрастови групи и камерни ансамбли и групи в две възрастови групи. Всеки ще изпълни по две песни в два отделни тура, като песните са по избор.
Председател на журито е Милена Добрева – вокален педагог и ръководител на ансамбъл „Фортисимо” – Бургас. Тя журира за трети път в Горна Оряховица. Нейни колеги този път са проф. Валентин Мнотеян от Румъния, който също е дългогодишен партньор на конкурса и младият изпълнител и вокален педагог, ръководител на ВС „Мастър пийс” – София Георги Янков.
Музикалните конкурси вече не са това, което бяха. Когато стартирахме „Нова музика” преди 15 години беше много по-различно, но се надявам отново да сме първите, които ще намерят нов път за развитие на тези формати, споделя вдъхновителката на конкурса Аделина Колева.
Конкурсите станаха прекалено много, а може би и телевизионните музикални формати допринесоха за изкривяването на средата. Измести се естествената и здрава конкуренция, в която изпъкваше най-добрият. Сега всеки получава награда, за да се върне догодина пак. През последната година се наложиха онлайн състезанията, които като че ли се харесаха на организаторите и те искат да ги продължат и след падане на ограниченията. Аз съм категорично против онлайн участията, особено пък съм непримирима срещу онлайн обучението. Как ще преподаваш изкуство и най-вече музика и пеене през компютъра? Това е фалш и имитиране на дейност, казва още Аделина.
Трябва да се намери друг поглед към конкурсите. Те трябва да се превърнат в празници, в място, където надграждаш себе си. Искам да мислим за изкуството, а не за наградите. Състезавайки се един с друг, да намираме пътя как се работи качествено, за да развиваме децата. Много ми се иска ние в Горна Оряховица да дадем този пример. В града ни вече работят 5-6 вокални педагози и се надявах, че те активно ще се включат в конкурса и ще покажем как можем да си помагаме, въпреки конкуренцията, а може би точно заради нея. Може би това няма да се случи сега, но се надявам да се случи, завършва Аделина Колева.