Неделя, 25 Май 2025
            
Велико Търново Светски

Курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ участват във филм за Тутраканската епопея

  28 май 2021
Курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ участват във филм за Тутраканската епопея

Повече от 100 курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ участват в снимките на късометражен филм за Тутраканска епопея. Филмът е възстановка на битката за превземане на Тутраканската крепост през Първата световна война.

„Имаме експозиция „Тутраканска епопея“ в Историческия музей и искаме да я обновим и да я направим по-близка до съвременните поколения, за да ги приобщим към миналото, да създадем интерес и емоционална обвързаност на младите хора с онова, за което са дали живота си нашите предци. Идеята е този филм, който ще е направен със средствата на виртуалната реалност, да възпроизведе част от битката, а тази битка е важна, защото победата при Тутракан поставя началото на освобождението на цяла Южна Добруджа“, разказва директорът на Историческия музей в Тутракан Петър Бойчев.

За да бъде филмът максимално реалистичен, част от полигона на Военния университет на Беляковец е превърнат в бойно поле. 12 артисти и каскадьори участват в пресъздаването на бойните действия. В роли влизат и курсантите, които се превъплъщават във войници, офицери от Българската и Румънската армия и медицински лица. Всички възпитаници на Военния университет са облечени в униформи, копия на униформите, използвани в Първата световна война и участват в снимките с пушки „Манлихер М95“, каза зам.-началникът на Военния университет полк. Евгени Пенчев.

„Теренът е изключително атрактивен, много е близък до реалното място, където през 1916 г. се е водила битката, а и курсантите са отлично подготвени и знаят какво да правят. Курсантите превърнаха мястото в истинско бойно поле с ограждения с бодлива тел, окопи, вълчи ями точно, както е било и тогава. Така, всички посетители в музея, ще могат, след като сме им разказали за тази епопея и са разгледали експозицията, да влязат в Информационния център и буквално да попаднат в реални бойни действия. За целта ще използваме специални очила за виртуална реалност“, допълва още г-н Бойчев.

На 5 и 6 септември 1916 г. е била водена битката. Ген. Пантелей Киселов дава начало на атаката на 5 септември сутринта. Среща ожесточена съпротива от румънското командване, но до вечерта главната укрепена позиция пада. На 6 септември настъплението продължава. Следобед румънският гарнизон се предава. Българската армия превзема форта само за 33 часа и в ход, защото няма време за предварителна подготовка. Вечерта ген. Киселов влиза в освободения Тутракан. Българската армия пленява 450 офицери, 28 000 войници и цялото въоръжение на противника. Победата при Тутракан поставя началото на освобождението на цяла Южна Добруджа, а битката остава в историята като „Тутраканска епопея“.

Възстановката е част от проект, спечелен от Тутраканския музей. Проектът се нарича „Тутракан – Кълъраш, иновативен културен мост за устойчиво регионално развитие“ и предвижда изработването на два виртуални продукта, които да увлекат младите поколения към културно-историческото наследство и собствените им корени.


Ключови думи
НВУ Тутраканска епопея филм
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати